Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Moderátorka Adela Banášová: Stres zvládam pomocou techniky smrteľnej postele

september 01, 2016 - 09:41
„Keby som sa mala stresovať, čo bude o týždeň a čo o mesiac, zrejme ma chytí panika. Pre mňa existuje len daných 24 hodín,“ hovorí Adela Banášová o zvládaní stresu, antistresovej technike smrteľnej postele, obvineniach zo sektárstva a aj o rozchode.
Foto: 

Vy ste hádam ten najdokonalejší príklad človeka, ktorý doslova v priamom prenose zvláda pracovný nápor a stres a ešte k tomu dokáže byť vždy príjemný k iným. Naučili ste sa predstierať úsmev alebo dokážete tak dobre zvládať stres?

Nestretávam sa s ľuďmi, ktorí by ma svojou prítomnosťou obťažovali. Je to vec nastavenia. Skrátka, ľudí neberiem ako zdroj obťažovania. Teda väčšinou. Moja komunikácia s ľuďmi nemôže byť hraná, musím byť vždy sama sebou. Nedokážem hrať milú. No viem byť aj asertívna, ak niekto nechápe hranice. Postupne sa učím, ako si veci v hlave nastaviť. Kedysi som sa pred nejakou večernou akciou dokázala poriadne vystresovať. No potom som si začala vravieť- A čo také hrozné sa môže stať? Mám rada myšlienku, že čo človek dokáže prijať vo svojej predstave, už nemusí zažiť. Tak som si vždy predstavila najhoršie veci, ktoré by sa mohli udiať, prijala som, že sa skutočne môžu odohrať a potom sa nestali. Už nemuseli. Na druhej strane je to predsa moja práca. To sa budem zo všetkého stresovať? A ešte používam môj obľúbený prostriedok, techniku smrteľnej postele.

 Techniku smrteľnej postele?

Vtedy si sama seba predstavím, ako ležím na smrteľnej posteli a rekapitulujem svoj život a že mi vyjde, že som sa celý život obávala a stresovala. To nie je pekná predstava. Teraz keď idem na moderovačku nejakej akcie, teším sa, že sa stretnem so zaujímavými ľuďmi a že si tam spolu môžeme urobiť príjemný večer. Nastavila som sa inak, ale, samozrejme, je pravda, že aj ja mám občas nejaký stres. Že to nastavenie nezvládam vždy.

Najväčší za posledné obdobie vám nepochybne spôsobil rozchod s Petrom Modrovským. Ako ste sa s ním vyrovnali? Zmenili ste vo svojom živote niečo?

Samozrejme, človek má na vedomej úrovni veci poriešené inak ako na nevedomej, a tak občas prídu vlny štandardného smútku a ozve sa ľútosť... Ale život sa mi príliš nezmenil v ostatnom ohľade. Samozrejme, tam chýba jeden človek, ale to je údel a pointa rozchodov.

adela_4_final_1.jpg

Foto: 
archív

 Aké poznanie o sebe alebo o vzťahoch ste si zo vzťahu s Petrom odniesli?

Asi že sa môžete od človeka veľa naučiť, ak sa ho naučíte vnímať. A že veci, ktoré som si myslela, že by mal robiť inak, som možno ja mala robiť inak. Pochopila som, že na niektorých veciach sa nezhodneme. Niektoré veci skrátka niekto považuje za problém a niekto nie, tam sa už potom nedá ísť ďalej. Keď sa rozchod neodohrá dramaticky, ale v pochopení a pokoji, je to fajn. Všetko ostatné je totiž len pretrhnutie niečoho, čo sa vám vráti v budúcom vzťahu. Myslím si, že sa nám to podarilo, verím, že to nie je len moja ilúzia.

Vyzeráte, že si viete v živote udržať poriadok. Všetko robíte s takou disciplínou?

Naopak. Som veľmi „nerituálový“ človek a závidím ľuďom, ktorí ráno vstanú a zacvičia si alebo si pomeditujú. Ja len posúvam budík do nepríčetnosti, som skôr ležkavý typ... (smiech). Ale každé ráno nevynechám zdravé raňajky a prechádzku so psom. Čo sa týka cvičenia, keďže mám nepravidelný život, aj moje tréningy sú nepravidelné...

CELÝ ČLÁNOK NÁJDETE V AKTUÁLNOM VYDADANÍ SLOVENKA ZDRAVIE RODINY

- - Inzercia - -