Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ktoré korunované hlavy obdivovali Slovensko?

máj 09, 2017 - 09:30
Návštevy monarchov z európskych, ale aj svetových vládnucich dynastií nie sú u nás až takými ojedinelými udalosťami. Privítali sme už panovníkov z rôznych kútov sveta a zdá sa, že ich veličenstvá sa u nás bez výnimky cítili dobre a vedeli oceniť našu príslovečnú pohostinnosť.
Foto: 
SITA

Charles a Diana

Možno si ešte spomeniete na rozruch, ktorý v roku 1991 vyvolala návšteva princa a princeznej z Walesu na Slovensku. Krásna, charizmatická Diana nezaprela v sebe svoj prirodzený altruizmus a svojou prítomnosťou dodala lesk slávnostnému otvoreniu knižnice pre slabozrakých v Bratislave. Spoločne, ruka v ruke, obdivovali naše historické pamiatky, najmä majestátny Devínsky hrad.

Keď o deväť rokov neskôr opäť prišiel princ Charles na Slovensko, očarujúca Diana už nebola po jeho boku. Svet si práve pripomínal tretie výročie jej tragickej smrti. Charles vtedy ako nadšený ekológ obdivoval jedinečné prostredie prírodnej rezervácie Badínskeho pralesa a vyskúšal si aj hru na fujare.

Prečítajte si tiež: Skutočný príbeh ženy, ktorá prežila gulag

diana.jpg

Foto: 
arc slovenka

Holandská kráľovná Beatrix

Hoci nebola tak mediálne známa ako britský korunný pár, získala si srdcia Slovákov svojou bezprostrednosťou a milotou, ktorou sa dokázala odvďačiť svojim hostiteľom za pozornosť, ktorej sa jej u nás dostalo. „Nie je veľa miest, ktoré majú v erbe anjela,“ povedala, keď prijímala v Košiciach dar, bronzovú sošku anjela, symbol mesta.

Zahanbiť sa nedali ani Bratislavčania. Jej veličenstvu venovali vzácnu knihu o jedinečných gobelínoch, ktoré preslávili Primaciálny palác.

Mohlo by vás zaujímať: Rande s herečkou ANIKÓ VARGOVOU: Osud vám ukáže, čo nemáte vo svojich rukách

beatrix.jpg

Foto: 
arc slovenka

Britská kráľovná Alžbeta II. a princ Philip

O rok neskôr sme privítali mimoriadne vzácnu návštevu. Britskú kráľovnú Alžbetu II. s manželom, princom Philipom.

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.19

slovenka19.jpg

Foto: 
slovenka

- - Inzercia - -