Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Tamara Šimončíková Heribanová vystavuje súkromnú zbierku krojov!

október 10, 2017 - 15:18
Inšpirujú sa ním zvučné módne domy ako Alexander McQueen, či Comme des Garcons. Nosili ho naši prastarí rodičia, je odkazom kultúrneho dedičstva. Ľudový kroj - čistá, nezameniteľná a autentická krása, ktorú overil čas. Tú krásu môžete spoznať aj na prostredníctvom súkromnej zbierky krojov spisovateľky Tamary Šimončíkovej Heribanovcej, ktorá ju predstavila na unikátnej výstave ,,Od kolísky v kráse" v bratislavskom Auparku.
Foto: 

Je nadčasový a podnecuje k tvorbe

Jedinečnosť materiálov, unikátne techniky tvorby ako aj rozdielnosť krojov podľa regiónov fascinujú aj dnes. Dokonca stále viac. Kroj, jeho jednotlivé časti, sa dnes tešia veľkej obľube neviest. Tie ho s nadšením a čoraz častejšie zohľadňujú pri tvorbe svojich svadobných šiat. Je inšpiráciou pre kolekcie tých najzvučnešjích módnych značiek. ,,O výstave, ktorá predstaví krásu slovenských ľudových krojov, sme uvažovali už dlhšiu dobu, no hľadali sme toho správneho partnera. Sme veľmi radi, že Tamara Šimončíková Heribanová prijala ponuku na spoluprácu a spoločne sme sa pustili do tvorby tohto výnimočného projektu,“ prezradila margetingová manažérka Auparku Bratislava Petra Foltýnová.

Slovenské haute couture

Spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová už roky popularizuje krásu slovenského ľudového odevu. Vďaka jej aktivitám v tomto odvetví, začali mnohí spájať historický sviatočný odev roľníckej spoločnosti s adekvátnym pomenovaním Slovenské Haute Couture. ,,Ak sa na to pozeráme z tohto pohľadu, je na mieste hovoriť o najvyššom umení krajčístva, keďže zhotovenie niektorých náročných a pracovných kúskov trvalo aj niekoľko týždňov, mesiacov. Slovenské autentické kroje sú doslova umeleckým dielom a dokazujú výnimočné estetické cítenie a majsterskú zručnosť našich predkov. Je obdivuhodné, že popri všetkých existenčných povinnostiach, často v tvrdých podmienkach, dokázali vytvoriť krásu, ktorej ani zub času neubral na pôvabe,“ hovorí zberateľka.

Klenoty zachránené pre náš obdiv

Počas výstavy „Od kolísky v kráse“ spoznajú návštevníci nádheru hneď viacerých regiónov Slovenska. Obdivovať bude možné kroje zo Záhoria, Považia, Kopaníc, Tekova, Hontu, Horehronia, Podpoľania, Liptova, Novohradu, Gemera či Horného Liptova. V rámci svojej zberateľskej záľuby sa podarilo Tamare Šimončíkovej Heribanovej získať viaceré skutočné rodinné klenoty, a tak sa môžu starostlivo uchovať pre ďalšie generácie. Na výbere tých, ktoré budú predstavené v Auparku, spolupracovala s renovátorkou a poradkyňou pre výrobcov ľudových krojov, odevných doplnkov a výšiviek Ústredia ľudovej umeleckej výroby, Zuzanou Tajek Piešovou. Odborná garantka tejto výnimočnej výstavy považuje prezentáciu tradičného odevu za dôležitú aj z dôvodu, aby si nasledujúce generácie uvedomili šikovnosť, tvorivosť a precíznosť našich predkov. „Tieto hodnoty sú nadčasové, tradícia je súčasť našej identity. Aj keď ručné remeslo dnes často nahrádzajú stroje, predsa len tam chýba duša a srdce - potenciál vložený od autora, tvorcu výrobku,“  uzavrela odborníčka.

Výstava v bratislavskom Auparku potrvá od 10. do 25. októbra 2017.

- - Inzercia - -