Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Trápi vás vysoký tlak?

október 31, 2017 - 18:11
Aj keď vás nič nebolí, neznamená to, že ste v poriadku. Nie všetky zdravotné problémy sú viditeľné navonok. Práve tie skryté vás môžu rýchlo pripraviť o život. Hypertenzia patrí medzi rizikové faktory i na Slovensku.
Foto: 
Shutterstock

Na vysoký krvný tlak sa u nás lieči až 63 percent ľudí. Existuje predpoklad, že roku 2030 bude až 40 percent Slovákov trpieť nejakou formou kardiovaskulárnych ochorení. Až 40 percent si nevie tlak merať správne!

Koho hypertenzia ohrozuje?
Vysoký krvný tlak netreba ignorovať! Ak sa k nemu pripojí nezdravý životný štýl, stres, obezita, fajčenie a u žien užívanie antikoncepcie, môžete si rýchlo zavariť na nebezpečnú mozgovú príhodu alebo infarkt myokardu. Už dávno neplatí, že vysoký krvný tlak a s ním súvisiace ochorenia ohrozujú len ľudí vo vyššom veku. Do rizikovej skupiny automaticky patria i tí, v ktorých rodine sa už mozgová príhoda vyskytla. Aj napriek správnemu životnému štýlu je genetická predispozícia neovplyvniteľným faktorom.
Doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc. FESC definuje ohrozenú skupinu nasledovne: „Sú to predovšetkým pacienti s vysokým krvným tlakom, diabetici, fajčiari a pacienti vyšších vekových kategórií. Znepokojujúce však je, že v poslednom období sa už aj u mladších ľudí objavujú mozgové porážky. Za posledné obdobie som sa dokonca stretol so štyrmi prípadmi žien vo veku od tridsať do štyridsať rokov, ktoré dostali mozgovú porážku, pričom jedna bola v siedmom mesiaci tehotenstva. Ženy majú takmer trikrát častejšie mozgové porážky než muži. Rizikovú skupinu predstavujú i ľudia trpiaci fibriláciou predsiení. Táto arytmia sa vyskytuje u starších ľudí nad šesťdesiat rokov.“

Ako si správne merať tlak?
Najskôr sa posaďte a uvoľnite. Nevyzliekajte sa, pretože tlakomer je schopný odmerať tlak aj cez tenké oblečenie. Umiestnite manžetu dva centimetre nad lakťovú jamku. Nezabúdajte na jej správne otočenie a na polohu paže s manžetou vo výške srdca. Manžeta by nemala byť ani voľná, ani stiahnutá. Počas merania buďte uvoľnení, neprekrižujte nohy, nerobte zbytočné pohyby a nerozprávajte. Vtedy vám tlakomer zobrazí verné hodnoty.

Môže vás zachrániť
Odborník na značku Omron pán Šimon Peter odporúča tlakomer OMRON M6 Comfort, ktorý má unikátnu Intelli manžetu s 360° presnosťou. Tlakomer je klinicky overený. Jeho funkcia detekcie nepravidelných pulzov, ktoré môžu znamenať aj fibriláciu predsiení, čo je závažný faktor rizika mozgovej mŕtvice a srdcového infarktu, vám môže zachrániť život. Viac na www.krvnytlak.sk

- - Inzercia - -