Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Viete správne oddychovať?

júl 01, 2018 - 10:31
Trávite večery pred televíznou obrazovkou alebo žehlíte? V sobotu potom upratujete a varíte a až v nedeľu popoludní si konečne sadnete na hodinu ku krížovkám alebo ku knižke? Tak v tom prípade máte problém!
Foto: 
Shutterstock

Prerušenie neustálej práce, nepretržitého kolotoča na krátky čas nie je oddych. Ako správne oddychovať? Aj to sa treba naučiť. Ak nedokážete svoje telo a hlavu zastaviť tak, aby naberali sily a aktívne vypli, naberáte do seba každým dňom nový stres, ktorý sa kopí a ak ho telo už nedokáže spracovať, tak sa usádza... Ako?
Ak ešte nebývate chronicki unavení, nemáte opakovane zlé nálady, nie ste na všetko podráždení a ak vás nebolieva žalúdok, nepichá na hrudi... tak vás to zrejme ešte iba čaká. Vyčerpané telo, to je hotová katastrofa, dokonalý základ pre choroby. Úplne vyčerpaný organizmus podľahne čomukoľvek - nákazám, vysokému tlaku, cukrovke, alergiám, infarktu, mozgovej príhode...

Ako naozaj vypnúť
Mozog i telo majú šancu vypnúť napríklad na dovolenke... len si dajte pozor, aby nevypli úplne – teda v prípade, že ste signály tela nepočúvali celé mesiace, lebo sa to šéfovi nehodilo, aby ste odišli na pár dní z práce.
Podľa psychológov by ste si mali dať pauzu minimálne na dva týždne v jednom kuse, naplánovať si taký oddych, ktorý sa v ničom nepodobá vašej práci: ak pracujete fyzicky, nenaplánujte si opravu plota na dome... ak pracujete hlavou, sadnite si na bicykel a zastavte sa až po týždni... alebo si vyskúšajte adrenalínové športy, hrajte sa s deťmi – len aby ste zmenili to, čo nosíte v hlave po celý rok a ponamáhali tie časti tela a hlavy, ktoré zvyčajne nepoužívate. Bývate v meste? Naplánujte si pár dní na chate alebo pri vode. Pracujete sám? Choďte niekam s partiou, kamarátmi alebo celu rodinou! Grilujte, opekajte, hrajte sa s deťmi, túlajte sa po lese a hlavne buďte na čerstvom vzduchu!

Vyhorenie ako diagnóza
Nadmerné pracovné zaťaženie sa vždy prejaví aj na psychike. V dnešnej dobe to, žiaľ, nie je nič nezvyčajné. Možno, ak cítite kompletnú únavu, vyhľadajte psychológa. Vyhorenie je dnes diagnóza, ktorú sa neoplatí podceniť.
Šancu, aby ste nevyhoreli, máte vtedy, ak sa naučte striedať v kratších časových intervaloch prácu s oddychom. Peniaze síce potrebujete, ale zdravie ešte viac. Nasledujúce mesiace sa vám ponúka ideálna príležitosť v našich zemepisných šírkach úplne vypnúť a kvalitne relaxovať. Využite na maximum leto pre seba.

Tip
Dovolenka vo dvojici
Je leto a vonku je krásne. Najepšie obdobie, ako sa popasovať s celoročnou únavou z práce je nájsť si čas na svojich blízkch a spolu s nimi niekde poriadne "vypdnúť". Ideálne na miestach, kde sa budete všetci cítiť dobre - napríklad s partnerom niekde na romantickej pláži, s deťmi na horách na turistike, aby sa konenčne poriadne rozhýbali. Najdôležitejšie je, aby ste všetok voľný čas strávili spolu.

Naučíme vás oddychovať

Ak sa chcete naučiť oddychovať tak, aby ste nabrali silu  a energiu, prečítajte si ďalšie články v mesačníku Slovenka Zdravie rodiny.

Aktuálne nájdete na stánkoch letné dvojčíslo  s krásnou Salmou Hayek.

- - Inzercia - -