Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenské dobrodružstvo v Afrike vás chytí za srdce!

august 14, 2019 - 19:00
Nový slovenský film Afrika na Pionieri žne prvé úspechy už pred kinopremié-rou. Bude otváracím filmom International Road Movie Festivalu! Slovenské dobrodružstvo v Afrike príde na plátna kín už 5. septembra.
Foto: 

14. januára 2017 vyrazila partia piatich Slovákov na čele s cestovateľom Marekom Slobodníkom z Banskej Bystrice na motorkách Jawa Pionier s cieľom precestovať Afriku. Presne o päť mesiacov neskôr, 14. júna 2017 sa vrátili domov - ich africké dobrodružstvo príde 5. septembra na plátna kín ako prvý slovenský motorskársky road movie Afrika na Pionieri. 

Trailer filmu Afrika na Pionieri: www.youtube.com/watch?v=FUsr37x4UqA

Slovenský dobrodruh Marek Slobodník absolvoval svoju prvú cestovateľskú expedíciu v roku 2010, keď sa na Pionieri dostal k Aralskému jazeru v Kazachstane. Od roku 2014 sa potom stal členom kultových výprav českých žltých trabantov, s ktorými prešiel na Jawe 250 Južnú Ameriku, Austráliu, Indonéziu a Áziu.

Tento rok prináša Marek Slobodník na plátna kín svoj prvý celovečerný film. Afriku na Pionieri on sám žánrovo definuje ako road movie. Snímka sa zrodila na jeho 5-mesačnej ceste, ktorú absolvoval v roku 2017 s partiou štyroch kamarátov. Pätica Slovákov prešla naprieč Afrikou naozaj netradičným dopravným prostriedkom, na motorkách Jawa Pionier.

Na dobrodružnej ceste do Afriky Mareka Slobodníka sprevádzali kameraman a pilot drona Martin Kochaník, fotograf Marek Duranský a dvaja mechanici, bratia Milan a Ondrej Hurárovci.

Afrika na Pionieri v číslach

5 členov výpravy

15151 prejdených kilometrov z Banskej Bystrice na africký Strelkový Mys

6 mesiacov príprav Pionierov, víz a očkovaní pred cestou

5 mesiacov v sedadlách motoriek (cesta tam)

24 hodín v lietadle z Kapského Mesta na Slovensko (cesta späť)

10 precestovaných afrických krajín

360 hodín nakrúteného videomateriálu

2500 litrov benzínu

80 litrov oleja do benzínu

2 zbalené náhradné motory pre prípad potreby

2x malária (Marek Slobodník a fotograf Marek Duranský)

2 úrazy (Martin Kochaník – infekcia z popáleniny od výfuku a Marek Duranský - zranený členok)

1 ukradnutý mobilný telefón (Marek Duranský v Etiópii)

1 stratený dron (v Juhoafrickej republike – ten sa však na druhý deň našiel) 

1 000 000 porúch a opráv

0 zbalených báb na ceste

 

5 mesiacov na Pionieroch verzus 24 hodín v lietadle 

Hoci sú označované za najporuchovejšie motorky, všetkých päť Pionierov napokon svojich majiteľov bezpečne doviezlo 15 151 kilometrov z Banskej Bystrice až  do najjužnejšieho bodu Afriky – na africký Strelkový Mys.

“Prešli sme 10 afrických štátov, ak počítame aj Izrael, ktorý geograficky do Afriky nespadá. Ďalej sme išli cez Sinaj do Egypta, Sudánu, Etiópie a Kene. Tam sme prekročili rovník a blížili sa pod strechu Afriky, Kilimandžáro, ďalej do Malawi, Mozambiku, Svazijska a Juhoafrickej Republiky,” objasňuje Marek Slobodník. Ako dodáva, politická a bezpečnostná situácia v Afrike sa tak turbulentne mení, že dnes by už do niektorých z vyššie menovaných krajín z bezpečnostných dôvodov vstúpiť nemohli.  

Naspäť na Slovensko sa už naši cestovatelia vrátili letecky a svoje motorky poslali domov lodnou dopravou v kontajneroch. Zatiaľ čo cesta z Banskej Bystrice na africký Strelkový Mys im trvala 5 mesiacov, let z Kapského Mesta domov zvládli za 24 hodín.

Niekto hľadá domov v Európe, iní sa z Európy vracajú domov do Afriky

Už od 5. septembra diváci zažijú v kinách spolu s chlapcami nádherný pocit slobody, ale aj náročné a nebezpečné situácie, v ktorých sa počas cesty ocitli: nekonečné sudánske púšte bez
paliva, návštevu najväčšieho afrického mestského slumu Kibera v Keni, panenské pláže Mozambiku, ale aj boj s maláriou, na ktorú v Afrike ročne umiera pol milióna ľudí.

Staneme sa svedkami toho, ako sa v etiópskom väzení stretnú so somálskym utečencom, ktorého jediným cieľom a túžbou je dostať sa do Nemecka. Na druhej strane spoločne s nimi zažijeme rozhovor s 80-ročným Henrym, ktorý študoval na univerzite v Anglicku, no hoci mohol ostať v Európe, vrátil sa do Malawi, aby pomáhal vo svojej rodnej krajine a dodnes vníma ako svoje životné poslanie otvoriť školu a vzdelávať deti v Afrike a dať im tak šancu na lepšiu budúcnosť priamo doma, aby nemuseli utekať za lepším životom do Európy.

Leto v znamení amfiteátrových predpremiér a jeseň na International Road Movie Festivale

Nový slovenský film Afrika na Pionieri má za sebou sériu úspešných letných predpremiér po celom Slovensku, ktoré sa stretli s pozitívnym prijatím publika. Len na otváraciu projekciu
v banskobystrickom amfiteátri, ktorá sa uskutočnila 21. júna, si prišlo film pozrieť približne 2.000 divákov. Uvedenie snímky na plátna kín podporil tiež Slovenský audiovizuálny fond. Tvorcovia zároveň potvrdili čerstvú informáciu, že v októbri bude ich film uvedený v Českej republike ako otvárací film filmového festivalu IRMF (International Road Movie Festival).

Celovečerný road movie Afrika na Pionieri uvedie do kín 5. septembra 2019 distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.

Zdroj foto: Marek Duranský

- - Inzercia - -