Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Psychohygiena pre rodičov- divadlo

február 12, 2020 - 12:00
Zdravím vás, milí čitatelia. Pôvodne som mala v úmysle venovať dnešnú tému psychohygieny výlučne mamám, ale potom prišlo osvietenie- divadlo je krásna záľuba, ktorej sa môžu venovať obaja rodičia.
Foto: 
pixabay.com

Na dramatické krúžky sme si posvietili už v minulosti v súvislosti s deťmi. Nedávno ma však zaujalo rozprávanie mojej kamarátky, ktorá je účastníčkou jedného z takýchto kurzov pre dospelých. Divadlo považuje za súčsať svojej psychohygieny a tú veru potrebujeme všetci bez výnimky. Nakoniec deti našu pohodu opätujú tou svojou.

Aké je zloženie účastníkov kurzu?

Tak ako som to zažila doteraz na každom kurze, ženy prevažujú. Neviem čím to je, ale z laického pozorovania sa mi zdá, že ženy sú ponuke kurzov pre dospelých otvorenejšie. Môže to však byť mojimi záľubami- maľovanie, jazyky, joga, divadlo- všade je nás žien podstatne viac.

Ako vyzerá bežná hodina?

Úprimne, žiadnu z našich hodín by som nenazvala bežnou. Sú síce cvičenia a techniky, ktoré sa opakujú, ale výsledný pocit je vždy prekvapením. Hodiny samozrejme majú svoje pravidlá, sústredíme sa na to čo sa deje tu a teraz, nehodnotíme sa a do cvičení či skúšok nejdeme s očakávaniami konkrétneho výsledku, čo by nás mohlo nakoniec brzdiť. Ak máme s niečím problém, najlepšou technikou na vyrovnanie sa s tým je problém proste znášať. Toto už teraz aplikujem vo svojom každodennom živote a naozaj sa mi zrazu žije akosi ľahšie.

staging-258631_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Čo si si od kurzu sľubovala? Naplnili sa tvoje očakávania?

Mojim prvotným úmyslom bolo rozšíriť si obzory, skúsiť niečo, čo som ešte nikdy nerobila a zlepšiť si artikuláciu, k čomu i došlo. S čím som nerátala je to, že na hodinách vzniká neuveriteľne silná energia, ktorú možno krásne využiť počas všedných dní. Tiež som zistila, že stáť na pódiu je droga.

Ako na tvoju účasť reaguje tvoje okolie?

S okolím svoje záľuby veľmi neriešim, ale ak divadlo spomeniem, väčšinou sa to stretne so záujmom. Manžel a deti ma podporujú, inak by to nešlo. Mnoho dospelých, podobne ako ja predtým, netuší o existencii divadelných kurzov. A pritom divadlo je skutočne zázračné. Svet vo svete, kde môžete v bezpečnom prostredí prežiť tú najpestrejšiu paletu emócií.

Aké sú tvoje divadelné plány do budúcnosti?

Neočakávam žiadnu hviezdnu kariéru, ale s divadlom by som rada pokračovala, kým to bude možné. Som pravidelným konzumentom hier a predstavení a ak si príležitostne budem môcť užiť dosky a reflektory aj z tej druhej strany, prečo nie? Niekedy sa až čudujem, koľko dverí sa mi, odkedy som začala s divadlom, zrazu otvorilo.

Tak čo poviete dámy a páni? Skúsili by ste aj vy radi nejakú novú záľubu či činnosť?

Tip: Ak oslavujete Valentína, rôzne kurzy môžu byť skvelým darčekom. Dovidenia zajtra.

- - Inzercia - -