Dnes je pondelok, 15.august 2022, meniny má: Marcela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Rozhovor s generálnou riaditeľkou Divadla Nová scéna

máj 02, 2020 - 16:30
Divadlo je inštitúciou, ktorá povznáša na duchu a to by sme všetci v tomto náročnom období veľmi potrebovali. Spýtali sme sa generálnej riaditeľky divadla Nová Scéna Ingrid Fašiangovej ako sa v súčasnej dobe divadlá majú a či ponúkajú svoje predstavenia aj formou on line prenosov.
Foto: 

Ako sa so  divadlá vyrovnávajú so súčasnou situáciou?

Divadlo vytvára umelecké hodnoty , ktoré ponúka svojim divákom za účelom ich zabavenia, relaxu, vzdelávania, či  emotívneho, duchovného naplnenia. Pokiaľ túto možnosť nemá, stráca svoje poslanie. Žiaľ táto mimoriadna situácia nás na istý čas odstrihla od možnosti uvádzať naše úspešné tituly, ktoré večer čo večer zneli z nášho javiska. 

Bolo divadlo Nová Scéna nútené pristúpiť k určitým radikálnym krokom/zmenám?

DNS stihlo uviesť 6. a 7.marca  európsku premiéru muzikálu TURANDOT, po ktorej sme žiaľ boli nútení vypnúť svetlá reflektorov. Po rušnom predpremiérovom procese   zrazu  nastalo veľké ticho a tma... Krajčovňa namiesto kostýmov šila rúška, administratíva začala pracovať  z domu, herci sa stiahli do svojich domovov... z kolektívneho divadla vzniklo množstvo „divadiel jedného herca“ možno len s jedným divákom v obývačke. 

Neistota, ktorá vládne v umeleckej sfére nie je určite príjemná, ako vy pristupujete k situácií s korona vírusom?

V niečom musím hodnotiť túto situáciu  pozitívne. Boli sme všetci nútení nachvíľu sa pozastaviť, prehodnotiť minulosť a nastaviť si víziu budúcnosti. Asi nás mala táto kríza niečomu naučiť a posunúť nás ďalej. Umožní nám  načerpať energiu a verím, že  nám posilní kolektívnu „ imunitu“ vo všetkých sférach.

Konkrétne časové plány nie sú možné realizovať, pokúšate sa aj napriek tomu držať sa určitého aspoň približného plánovania?

Snažíme sa nepripúšťať možnosť, že táto situácia bude dlhodobá. Priznávam však,  že náš prvotný plán, že v mesiaci jún  začneme aspoň skúšať nám žiaľ nevyšiel. Novú sezónu začneme pripravovať v auguste a verím, že oponu zdvihneme najneskôr v polovici septembra.

Fašiangová

Ako to teraz v divadle vyzerá? Koho by sme tam mohli stretnúť?

Iba pána vrátnika.

Ste v kontakte s hercami, ktorí u vás účinkujú? 

Virtuálny svet nedokáže  nahradiť divadelnú atmosféru,  ale napriek tomu je momentálne jedinou možnosťou nestratiť kontakt s našimi protagonistami a divákmi. Nová scéna ponúka svoju ONLINE SCÉNU na Instagrame, Facebooku a mnohé videá na našom Youtube kanále.

Veríte, že sa v divadle všetci v septembri stretneme?

Bola by som rada, keby  sme mohli v septembri v plnom zdraví vo všetkých divadlách zatlieskať nielen obnoveným predstaveniam, ale aj tým, ktorí nám pomohli toto ťažké obdobie prekonať.

Tešíme sa na opätovné zdvihnutie opony vo všetkých divadlách u nás aj vo svete

- - Inzercia - -