Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zmeny pri vstupe do Českej republiky

máj 16, 2021 - 12:24
Od 17. mája 2021 je Slovensko pre Česko znova zaradené medzi krajiny s vysokým rizikom nákazy - červené (od 10. mája 2021 - patrilo Slovensko medzi krajiny so stredným rizikom - oranžové).
Foto: 
red

V praxi to znamená, že slovenskí občania môžu do Česka pricestovať s antigénovým testom nie starším ako 24 hodín, alebo RT-PCR testu, nie starší ako 72 hodín.

Pred vstupom do ČR vyplniť príjazdový formulár, vzdialeným prístupom ho poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej alebo pobytovej kontrole.

Po príchode do Česka je potrebné zostať v domácej izolácii do predloženia ďalšieho negatívneho RT-PCR testu.

Následne vykonať druhý RT-PCR test (na vlastné náklady) v ČR najneskôr do piatich dní (môže byť aj skôr) od vstupu. Výsledok druhého RT- PCR testu je potrebné predložiť krajskej hygienickej stanici príslušnej podľa miesta pobytu.

Po dobu 14 dní od príchodu do ČR všade okrem domova nosiť respirátor, a to i vo vonkajších priestoroch.

Každý cestujúci do ČR, ktorý počas uplynulých 14 dní strávil viac ako 12 hodín:

V oranžovej alebo červenej (podmienky aj pre cestujúcich zo Slovenska)

  • pred vstupom do ČR vyplniť príjazdový formulár,  vzdialeným prístupom ho poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej alebo pobytovej kontrole,
  • pred vstupom do ČR disponovať písomným potvrdením akreditovaného laboratória o negatívnom výsledku antigénového testu, nie starší ako 24 hodín alebo RT-PCR testu, nie starší ako 72 hodín (okrem občanov ČR, ich rodinných príslušníkov, občanov EÚ s vydaným certifikátom o prechodnom pobyte v ČR a cudzincov s povolením na trvalý pobyt v ČR, ktorí sa vracajú do ČR individuálnou dopravou – nie verejnou)
  • pri vstupe z červených krajín (platí pre Slovensko) následne vykonať druhý RT-PCR test (na vlastné náklady) v ČR najneskôr do piatich dní (môže byť aj skôr) od vstupu. Výsledok druhého RT- PCR testu je potrebné predložiť krajskej hygienickej stanici príslušnej podľa miesta pobytu (študenti aj škole a zamestnanci zamestnávateľovi),
  • pri príchode z červenej krajiny (platí pre Slovensko) do predloženia druhého negatívneho výsledku RT PCR testu je nutná samoizolácia (domáca karanténa); pri príchode z oranžovej krajiny nie je potrebné zostať v domácej izolácii.
  • po dobu 14 dní od príchodu do ČR všade okrem domova nosiť respirátor aspoň triedy FFP2, KN95, N95, P2,DS, a to aj po negatívnom výsledku druhého RT PCR testu.

- - Inzercia - -