Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Začíname očkovať Sputnikom

máj 31, 2021 - 11:51
Tí, čo čakali na Sputnik V, sa konečne dočkali. Od budúceho pondelka – 7. júna môžu začať zdravotníci podávať ruskú očkovaciu látku. Použitie vakcíny, ktorá odštartovala vládnu krízu, vláda definitívne schválila. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa však na margo vakcíny vôbec nerozpakoval vyhlásiť, že on by sa neregistrovaným Sputnikom zaočkovať nedal.
Foto: 
SITA

Začíname očkovať Sputnikom

Zdá sa, že strastiplný osud ruskej vakcíny sa dočkal na Slovensku riešenia. Presne 1. marca k nám priviezli dvestotisíc dávok. Vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí vyhlásil, že do dvoch týždňov sa s ňou začne očkovať. Nestalo sa a peripetie okolo Sputnika zaplnili stránky novín...

Po peripetiách spustenie

Pripomeňme ťahanice okolo testovania – spochybňovanie našich laboratórií, rýchlo pripravenú cestu ministra financií Igora Matoviča do Ruska a napokon dopravu ampuliek do Maďarska, aby otestovali našu várku Sputnika. To všetko je za nami. Očkovanie Sputnikom V sa začne najneskôr 7. júna. V tom čase by už mala byť spustená aj čakáreň pre ruskú očkovaciu látku. Aj keď vláda odobrila použitie vakcíny, stalo sa tak 26. mája, nie všetci ministri boli za. Napríklad minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa vyjadril, že podľa jeho názoru vláda nemá kompetenciu na to, aby rozhodovala o použití vakcíny. Kvôli tomuto postoju sa hlasovania nezúčastnil.

Ako to bude fungovať?

V praxi to bude fungovať tak, že ľudia sa do čakárne prihlásia s tým, že požiadajú o Sputnik V. Vakcína je určená ľuďom od 18 do 60 rokov a záujemcovia o očkovanie budú musieť podpísať informovaný súhlas. Podľa predchádzajúcich prieskumov mali o Sputnik V záujem predovšetkým staršie ročníky. Podľa rozhodnutia vlády sa však k  vakcíne nedostanú. Vláda však hovorí, že aj v stanovenej vekovej kategórii je dosť záujemcov o Sputnik V. Dôvod, prečo nemôžu vakcínu dostať ľudia nad šesťdesiat rokov, vysvetlil minister zdravotníctva tak, že sa nerobili testy s vakcínou u ľudí nad 60 rokov. Minister zdravotníctva uistil, že zodpovednosť za vedľajšie účinky preberá štát. Podľa odborníkov, ruská vakcína môže mať podobné vedľajšie účinky ako vakcína od AstraZeneca.

Nemusíme kupovať dva milióny 

Slovensko pôvodne objednalo dva milióny kusov Sputnika V. Najprv sme priviezli dvestotisíc dávok a vláda dala povolenie na použitie tohto objemu. Vakcíny sú na Slovensku už tri mesiace a skladujú ich v Šarišských Michaľanoch. Podľa ministra zdravotníctva ďalšie množstvá – teda pôvodne zakontrahované dva milióny, Sputnika V kupovať však nemusíme.

Len s pečiatkou EMA

Minister Lengvarský povedal, že sa budeme riadiť stanoviskom EMA – Európskou liekovou agentúrou. Keďže táto kontrolná inštitúcia zatiaľ vakcínu nezaregistrovala, Lengvarský vyhlásil, že ďalšie dávky Sputnika V kúpime len, ak ich schváli EMA. Sputnik posudzovali okrem nášho ŠÚKL aj v susednom Maďarsku. Ani Maďarom však ruský výrobca nedodal všetky potrebné podklady. Potvrdil to minister zdravotníctva.

Minister sa Sputnikom V očkovať nedá

Novinári sa ministra Lengvarského priamo opýtali, či by sa dal zaočkovať ruskou neregistrovanou vakcínou. Jeho odpoveď bola nie a dodal, že  ani by ju neodporučil nikomu blízkemu. Politológovia za to ministra kritizovali, že zneistil prípadných záujemcov o očkovanie Sputnikom V.

- - Inzercia - -