Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Delta variant posiela do nemocníc predovšetkým nezaočkovaných

jún 18, 2021 - 18:38
Ku koncu týždňa máme pre vás jednu zlú a jednu dobrú správu. Tá dobrá správa však platí len pre tých, ktorí ste sa dali zaočkovať, alebo to aspoň máte v pláne v dohľadnej dobe.
Foto: 
canva.com

Zlá správa je, že vo Veľkej Británii, ale aj v Portugalsku, nastupuje ďalšia vlna pandémie. Spôsobuje ju predovšetkým nová mutácia koronavírusu, delta variant (B.1.617.2) pôvodne známy ako indický variant, ktorý je nákazlivejší ako všetky doterajšie mutácie koronavírusu. Podľa britských úradov je o 60 percent nákazlivejší ako doteraz prevládajúci alfa variant (B.1.1.7).

Vo Veľkej Británii majú zhruba štornásobne vyšší počet nových denných prírastkov ako pred mesiacom, v Portugalsku je to zhruba trojnásobok. Obe krajiny odkladajú uvoľňovanie protiepidemických opatrení a portugalská vláda vyhlásila zákaz cestovania z a do Lisabonu.

Je pravdepodobné, že delta variant sa v najbližšom čase rozšíri aj do ďalších európskych krajín vrátane Slovenska, upozorňuje na to aj WHO.

Dobrá správa je, že dáta z Británie ukazujú, že vakcíny sú účinné aj proti tomuto variantu.

Oficiálne odhady britskej vlády hovoria, že:

  • 1 dávka vakcíny chráni na 26-40% pred symptomatickým priebehom Covidu pri delta variante.
  • 2 dávky vakcíny chránia na 76-84% pred symptomatickým priebehom Covidu pri delta variante.
  • 1 dávka vakcíny chráni na 57-85% pred hospitalizáciou pri delta variante.
  • 2 dávky vakcíny chránia na 85-98% pred hospitalizáciou pri delta variante.

Prezentácia britskej vlády: https://bit.ly/3iSye8z

Znamená to, že vakcíny chránia pred týmto variantom o niečo menej účinne ako proti doterajším mutáciam koronavírusu, ale stále sú veľmi účinné, najmä po druhej dávke.

Potvrdzujú to aj dáta z britskej ZOE Covid study, ktoré ukazujú, že nové infekcie sa šíria predovšetkým medzi nezaočkovanými ľuďmi.

Prosíme vás preto, aby ste sa dali zaočkovať čo najskôr. Chránite tak vás a vašich blízkych a prispejete k tomu, aby sme boli na ďalšiu vlnu pandémie čo najlepšie pripravení.

Zaregistrovať sa na očkovanie, alebo zaregistrovať vašich blízkych môžete tu:

https://vakcinacia.nczisk.sk/registracia


- - Inzercia - -