Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Keď nás zastihne smrť blízkeho človeka

október 13, 2021 - 08:00
Zármutok v srdci zostane už navždy. Nie je dôvod, aby sme sa ho snažili vytesniť. Človek napriek svojmu odchodu zanechal v našom živote stopu a je prirodzené, že nám spoločné chvíle chýbajú.
Foto: 
shutterstock.com

Vyrovnávanie sa so stratou sa začína veľkým emocionálnym šokom. Tak náročná správa, akou je smrť sa veľmi náročne akceptuje a veľa ľudí ani nedokáže emocionálne a racionálne reagovať. Tento stav môže trvať aj niekoľko týždňov. Človek je omámený a aj to je forma sebaobrany. Nehce si jednoducho realitu pripustiť do života. 

Druhá fáza prichádza s ochotou priznať si, čo sa stalo. Stres s realitou je veľmi bolestivý aj na fyzickej úrovni. Bolesť prichádza vo vlnách. Prejavuje sa plačom, vzdychaním, bolesťou v prsiach, zovretým hrdlom, lapaním po dychu, nedostatkom fyzickej sily, závratmi, nechutenstvom a stratou váhy. Človek si začína uvedomovať, že odlúčenie je nezvratný proces. Slzy sú veľkým pomocníkom na tejto náročnej ceste, netreba sa im brániť. Vyplavujú našu bolesť zvnútra.

Typické prejavy sú hnev, výčitky voči sebe, aj okoliu a pocit viny. Prechádza si nimi takmer každý. Čo všetko sa dalo spraviť inak, čo sme ešte s milovanou osobou nestihli. Čas lieči aj v tomto prípade.

Podľa odborníkov existuje päť schopností, ktoré by sa mali prejaviť u pozostalého ako znak toho, že prekonal smútok: vrátenie sa do normálneho života (schopnosť čeliť každodenným povinnostiam), pokoj (oslobodenie sa od bolesti a smútku), schopnosť prežívať pozitívne emócie (radosť, veselosť, potešenie), pohľad do budúcnosti (plánovanie aktivít, nový zmysel) a nakoniec spoločenský rozmer (návrat do spoločnosti, stretávanie sa s ľuďmi, nadväzovanie vzťahov).

Bolesť ktorú cítime pri strate milovanej osoby je prirodzená. Skôr by bolo zvláštne, ak by tam nebola prítomná. Netreba sa do ničoho siliť, len možno myslieť na to, že aj vášmu blízkemu by bolo lepšie, ak by vás videl sa usmievať. Aj keď je to ťažké..

- - Inzercia - -