Dnes je pondelok, 04.júl 2022, meniny má: Prokop
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Fakty a mýty o koncentrácii kofeínu

október 15, 2021 - 07:55
O káve, jej vlastnostiach a účinkoch na organizmus sa toho popísalo už veľmi veľa. Preto sme sa na tento lahodný nápoj, od ktorého sme mnohí závislí, rozhodli pozrieť trochu inak. Zaujímalo nás totiž aká je koncentrácia kofeínu v šálke ristretta, espressa, a aký veľký rozdiel je z tohto hľadiska medzi arabikou, robustou a zmesou.
Foto: 
Kávoholik

Keďže sme chceli priniesť skutočne relevantné výsledky, prizvali sme si k sebe odborníkov zo Slovenskej akadémie vied Mgr. Petru Chaľovú a spoločnosti Certipo spol. s r. o. Ing Jaroslava Gabu, PhD.

Vstupné dáta

Pokus sme robili so 100 % arabikou Štefánik/chute sveta – Brazília, 100 % robustou Bátorička/hriešna vitalita a zmesou Štúr/mentálna obnova (80% arabika a 20% robusta). Na prípravu sme vždy použili 8 g kávy.

V ristrette je kofeínu menej

Áno je to fakt. Nie je to však spôsobené tým, že kofeín sa z kávy začne vyplavovať až po určitom čase, ako sa bežne „hovorí“. Dôvodom je jednoducho menší objem nápoja. Výsledok ukázal, že kým v šálke ristretta je v priemere 30,3 mg kofeínu, v espresse je to viac ako dvojnásobok 66,4 mg. Ak to ďalej rozoberieme na „drobné“, tak v ristrette s objemom 5,5 ml arabiky je 12,9 mg kofeínu, v robuste o objeme 7 ml je to 33,8 mg a v konkrétnej zmesi Štúr s objemom 10 ml je to 44 mg.

Viac ako dvojnásobok kofeínu v robuste

To, že robusta obsahuje viac kofeínu ako arabika nie je nič nové. Pozreli sme sa ale na konkrétne čísla. Kým v šálke ristretta z arabiky sme ho namerali 12,9 mg, v robuste to bolo takmer trikrát viac, konkrétne 33,8 mg. V espresse z arabiky bol obsah kofeínu 48,8 mg, pričom v robuste to bolo až 90,1 mg.

Ak to teda zhrnieme, ak chcete šálkou kávy dostať do tela čo najmenej kofeínu, jednoznačte zvoľte ristretto alebo espresso pripravené zo 100 % arabiky. Nájdete ich v rade kávy Štefánik/chute sveta, kde ich je až 13 druhov https://kavoholik.sk/125-arabika-100 . Naopak, ak chcete maximálnu dávku kofeínu, jednoznačne voľte 100 % robustu. V našej ponuke ju nájdete pod názvom Bátorička/hriešna vitalita https://kavoholik.sk/126-robusta-100. A ak hľadáte niečo medzi tým, doprajte si mentálnu obnovu v podobe lahodnej zmesi Štúr alebo niektorú ďalšiu z našich starostlivo namiešaných zmesí https://kavoholik.sk/124-espresso-zmesi.

- - Inzercia - -