Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Praktické tipy, ako aktívne počúvať

január 11, 2022 - 10:27
Asi každý z nás si pamätá okamih, keď sme sa chceli niekomu zveriť s niečím dôverným, no poslucháč, ktorého sme si zvolili, sa od nás odvrátil. Odhaliť niečo osobné si vyžaduje odvahu, a ak sa stretnete s ľahostajnosťou a nezáujmom, raní vás to.
Foto: 
shutterstock
  • Ak vás niekto navštívi, správajte sa tak, aby sa u vás cítil vítaný. Ponúknite mu stoličku, podajte šálku čaju, a ak ste v práci odložte zo stola papiere, vypnite zvonenie na telefóne alebo ho odložte.  Dajte si záležať, aby bolo vidieť, že sa na rozhovor zámerne pripravujete. 
  • Dôležité je, aby ste s rozprávajúcim mali oči na rovnakej úrovni, či už sedíte, alebo stojíte. 
  • V prípade, že kontrolu nad prostredím máte vy, dbajte, aby ste nesedeli chrbtom k svetlu a hosť proti nemu. Ak má byť rozhovor otvorený, ten druhý vám musí vidieť do tváre.
  • Sedieť proti sebe zoči-voči môže byť niekedy nepríjemné - môže to pripomínať návštevu vo väznici alebo vypočúvanie, ako to poznáme z filmov o polícií. radšej si skúste sadnúť do pravého uhla k rozprávajúcemu, nie proti nemu. 
  • Využite ľahkú úvodnú konverzáciu, ktorá druhú stranu zbaví napätia a pomôže vám vytvoriť si kontakt. Môžete hovoriť o počasí, nejakej ceste, spoločnom známom, o niečom všeobecnom. Cieľom je pripomenúť, že obaja žijete v tom istom svete. Pri tomto rozhovore sa uistite, či sa vám sedí pohodlne. 
  • Snažte sa udržať ruky v pokoji - pokiaľ nepoužívate nejaký predmet na oživenie pamäti (spomienkové predmety). Aj v tom prípade ho však obracajte v prstoch veľmi pozvoľna. 
  • Len čo ten druhý začne rozprávať, snažte sa úplne stíšiť. Počúvajte a sledujte drobné náznaky, ktoré vám poslúžia ako záchytné body: Aké má držanie tela? Ako rozpráva? Je napätý? Ťažko zo seba dostáva slová? Môžete vyslať signál, že sledujete o čom je reč, povzbudiť rozprávajúceho.
  • Odolajte pokušeniu rozprávanie prerušovať. Niečo z povedaného vo vás môže vyvolať potrebu zareagovať, skočiť tomu druhému do reči a potvrdiť to, čo hovorí, vlastnou skúsenosťou. Snažte sa ovládnuť, ak môžete - toto je jeho chvíľa, nie vaša.
  • Ak sa rozprávajúci zarazí alebo odmlčí, môže to byť z obavy, že na okamih stratil vašu pozornosť-možno sa vám nechtiac zatúlal pohľad. Alebo sa dostal k najdôležitejšiemu a najcitlivejšiemu bodu príbehu a váha, či pokračovať.
  • Je dôležité vedieť, kedy a akým spôsobom pomôcť rozprávačovi príbeh opustiť. Možno už povedal všetko, čo mohol alebo chcel, a vy by ste to mali rešpektovať, aj keď príbeh zostane nedokončený. 

Dúfam, že vám tieto tipy budú užitočné. Počúvať aktívne, neprerušovať, ovládať sa a nehovoriť o vlastných skúsenostiach. Udržať pokoj a sústredenú pozornosť je ťažká práca, duševne aj fyzicky, no počúvať je zároveň výsadou a ten, kto sa rozhodol podeliť o svoj príbeh, si zaslúži plnú pozornosť. O tú by sme ho nemali ukrátiť. 

- - Inzercia - -