Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zázračné bábätko prišlo na svet na palube lietadla

január 16, 2022 - 14:00
Kanadská lekárka povedal svetu o svojej radosti po tom, čo odrodila „zázračné“ dieťa nočným letom do Ugandy.
Foto: 
Instagram BBC News

Doktorka Aisha Khatib, profesorka na Univerzite v Toronte, bola asi hodinu pred príletom lietadla spoločnosti Qatar Airways z Dohy do Entebbe, keď sa  ozval palubný hovor. Ugandská migrujúca pracovníčka, ktorá cestovala domov zo Saudskej Arábie, sa chystala porodiť svoje prvé dieťa. Bábätko v gestačnom veku 35 týždňov sa narodilo zdravé a po lekárke dostalo meno Miracle Aisha.

Doktorka Khatib, unavená z vyčerpávajúceho pracovného programu v Toronte sužovanom koronavírusom, si v tretej etape svojej cesty užívala zaslúžený odpočinok. Neváhala však, keď sa hlas z interkomu spýtal, či je na palube lekár. "Vidím dav ľudí zhromaždených okolo pacienta," povedala doktorka Khatib pre BBC News. V tomto momente predpokladala, že ide o kritickú situáciu, napríklad infarkt. "Keď som prišla bližšie, videla som túto ženu ležať na sedadle s hlavou smerom k uličke a nohami smerom k oknu. A dieťa vychádzalo von!"

dizajn_bez_nazvu91.png

Zázračné bábätko prišlo na svet na palube lietadla
Foto: 
Instagram BBC News
Doktorke Khatib pomohli ďalší dvaja cestujúci – onkologická sestra a pediater z Lekárov bez hraníc (MSF). Dieťa plakalo „výdatne“, povedala. Po rýchlej kontrole odovzdala dieťa pediatrovi na bližšiu kontrolu. "Pozrela som sa na dieťa a bolo stabilné, potom  som sa pozrela na mamu a bola tiež v poriadku," hovorí doktorka Khatib. "Takže som povedala: "Gratulujem, je to dievča." Potom celé lietadlo začalo tlieskať a povzbudzovať.“

K pôrodu došlo 5. decembra, doktorka Khatib bola príliš zaneprázdnená liečením pacientov s Covidom v Toronte až do toho týždňa. Z Ugandy, kde školili miestnych pracovníkov, ju zavolali späť 18. decembra. Keď odlietala domov, v jej lietadle opäť zháňali lekárskeho experta. "Našťastie tam bol ešte jeden doktor," smeje sa doktorka Khatib. "Povedala som si: Tento je tvoj. Pred dvoma týždňami som odrodila dieťa. Ak ma potrebuješ, som na sedadle 25A."

(zdroj BBC News)

- - Inzercia - -