Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Nemecká polícia prešetruje 12-tisíc prípadov falšovania dokladov o očkovaní

január 19, 2022 - 13:23
Počet vyšetrovaní prudko stúpol v decembri po tom, ako nemecké úrady ohlásili nové reštrikcie, ktoré vo veľkej miere vylúčili nezaočkovaných ľudí z verejného života.
Foto: 
shutterstock

Polícia v Nemecku vyšetruje tisíce prípadov falšovania dokladov o vakcinácii proti koronavírusu. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra DPA. Agentúra uviedla, že podľa údajov, ktoré získala zo 16 spolkových krajín, polícia celoštátne začala viac ako 12-tisíc vyšetrovaní.

Podľa DPA počet vyšetrovaní prudko stúpol v decembri po tom, ako nemecké úrady ohlásili nové reštrikcie, ktoré vo veľkej miere vylúčili nezaočkovaných ľudí z verejného života. Ľuďom, ktorí poskytujú alebo používajú falošné doklady o očkovaní, hrozia vysoké tresty od pokút cez podmienečné odňatia slobody po stratu zamestnania. Nemecká prokuratúra začala prešetrovať aj zabitie v súvislosti s prípadom ženy, ktorá použila falošný doklad o vakcinácii, aby mohla pokračovať v práci v domove dôchodcov napriek tomu, že členovia jej rodiny boli doma s ochorením COVID-19.

Nemecký parlament by mal začať diskusiu o všeobecnej povinnosti zaočkovať sa proti koronavírusu, ale vládni predstavitelia pripúšťajú, že takéto opatrenie pravdepodobne nenadobudne účinnosť ešte niekoľko mesiacov. Úplne zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 je takmer 73 percent nemeckej populácie a takmer 48 percent obyvateľov krajiny už dostalo aj posilňujúcu dávku vakcíny.

V stredu v Nemecku potvrdili nový rekordný počet infekcií koronavírusom. Nemecké centrum pre kontrolu chorôb za uplynulých 24 hodín nahlásilo 112 323 nových nákaz a 239 úmrtí na ochorenie COVID-19.

- - Inzercia - -