Dvojica Slovákov vo vysokých pozíciách europarlamentu
Michal Šimečka (PS/RE) sa stal prvým slovenským podpredsedom Európskeho parlamentu (EP). V Štrasburgu pri dnešnej voľbe získal 494 hlasov. Šimečka o tom informoval v tlačovej správe.
Europoslanec svoje víťazstvo označil za úspech pre Slovensko a dodal, že si váži dôveru poslancov EP z celej Európy. „Prvýkrát sme získali takúto vysokú funkciu v EP, a mňa teší, že hlas Slovenska v európskej politike bude aj vďaka mojej práci opäť o niečo silnejší,“ povedal. Doplnil, že cestou k prosperite Slovenska je odbornosť, poctivá robota a spolupráca s partnermi.
Šimečka zdôraznil, že napriek svojej novej funkcii bude aj naďalej aktívny aj v domácej politike. „V kampani pred víťaznými eurovoľbami v roku 2019 som sľúbil, že budem nielen hlasom Slovenska v Bruseli, ale že budem tiež prinášať európske témy na Slovensko a bojovať tu doma za záujmy našich občanov. V tomto duchu vykonávam celý svoj mandát,“ zdôraznil.
Poslanci EP si dnes zvolili aj svojho nového predsedu na dvojročné funkčné obdobie. Tejto funkcie sa ujala Roberta Metsolová z Malty. Tá chce, aby sa stal zákonodarný zbor pod jej vedením silnejším hráčom na európskej scéne. EP nemal predsedu od minulého utorka, keď skonal Talian David Sassoli.
Europoslankyňu Moniku Beňovú (Smer-SD/S/D) opäť zvolili za kvestorku a členku predsedníctva Európskeho parlamentu (EP). Ako informovala v tlačovej správe, post kvestorky bude zastávať v nasledujúcom dva a pol ročnom období. Piatich kvestorov si plénum EP zvolilo dnes v tajnej voľbe po tom, čo si zvolilo novú predsedníčku a podpredsedov. Voľba nového predsedníctva podľa europoslankyne zabezpečí kontinuitu a efektívne inštitucionálne fungovanie EP v druhej polovici jeho súčasného legislatívneho obdobia.
„Doposiaľ som ako kvestorka zodpovedala za väčšinu vydaných interných rozhodnutí týkajúcich sa fungovania Európskeho parlamentu z hľadiska ochrany zdravia, bezpečnosti. To súviselo aj so zabezpečením jeho administratívnej prevádzky v čase pandémie,“ priblížila Beňová. O novom portfóliu a oblasti, ktorej sa bude v nadchádzajúcom čase venovať, sa má rokovať v najbližšom období.
Europoslankyňa priblížila, že kvestori majú vo svojej kompetencii predovšetkým administratívne a finančné záležitosti týkajúce sa poslancov EP. „Môžu predkladať návrhy na prepracovanie či doplnenie textov v pôsobnosti predsedníctva Európskeho parlamentu. Zároveň disponujú poradným hlasom pri hlasovaní predsedníctva,“ objasnila.
Komentáre