Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Riaditeľka Vstúpte, n.o. Katarína Martincová: "Prvoradé je prijatie dieťaťa takého, aké je"

január 29, 2022 - 16:00
Riaditeľka Zariadenia sociálnych služieb Vstúpte, n.o., Katarína Martincová nám objasnila, ako funguje chránená dielňa, ktorú ZSS Vstúpte, n.o. prevádzkuje a tiež očami matky syna s mentálnym postihnutím poskytla radu pre rodičov, ktorí sa ocitli v podobnej situácii. Prečítajte si úryvok z rozhovoru, ktorý poskytla pre týždenník Slovenka.
Foto: 
Archív Vstúpte, n.o.

K práci v neziskovej organizácii Vstúpte Vás priviedla osobná skúsenosť- sama ste matkou jedného z jeho klientov a teda realitu života dospelých s postihnutím poznáte doslova z každej strany. Aká tá realita je, ak sa vôbec dá opísať pár vetami?

Áno, môj teraz už 26-ročný syn Adam bol prijímateľom sociálnej služby dva roky, keď som nastúpila na pozíciu zastupujúcej riaditeľky. A správne, opísať realitu pár vetami nie je ľahké... Život človeka s mentálnym postihnutím inak vnímajú rodičia a rodina, inak profesionáli, ktorí s nimi pracujú a inak majoritná časť spoločnosti. 

Ako vyzerá pracovný deň zamestnancov so špeciálnymi potrebami?

Aktuálne zamestnávame päť zamestnancov so zdravotným postihnutím a dve pracovné asistentky, máme teda plný stav. Prevádzka chránenej dielne, ktorej súčasťou je aj obchodík, je od 8.00 do 15.00 hodiny s jednou kratšou – desiatovou prestávkou a prestávkou na obed. Naši zamestnanci s mentálnym postihnutím prichádzajú na ôsmu, po krátkej rannej porade si spoločne s asistentkami zadelia úlohy a pripravia sa na samotnú činnosť. Máme šťastie, stal sa z nich skvelý kolektív a to sa veľmi pozitívne odráža na celkovom fungovaní dielne. Sme veľmi radi, že súčasťou dielne je aj obchodík. Návštevníci tak môžu nakuknúť až do „kuchyne“ a vidieť samotnú prácu ľudí s postihnutím. Môžu s nimi stráviť trochu času, porozprávať sa a oceniť ich schopnosti a veľkú mieru zodpovednosti. Po tejto stránke máme naozaj obrovskú, pozitívnu spätnú väzbu. Ľudia sa k nám radi vracajú a cítia sa u nás príjemne. Máme nesmiernu radosť z tejto vzájomnej integrácie.

beneficny_koncert.jpg

Riaditeľka Vstúpte, n.o. Katarína Martincová: "Prvoradé je prijatie dieťaťa takého aké je"
Foto: 
Archív Vstúpte, n.o.

Keď sme už pri práci, ako naopak vyzerá Váš pracovný deň?

Môj príchod do práce je obvykle príjemný... všetky starosti sa na chvíľu stratia hneď pri prvých stretnutiach na chodbe. Veď čo môže človeka viac nakopnúť, ako úprimná radosť klientov z toho, že sa opäť vidíme, sem tam objatie a vyznanie, že Vás majú radi, pochvala aká ste pekná...:) Takže než vojdem do kancelárie som nabitá pozitívnou energiou a môžem čeliť tým vážnejším témam. Žiaden deň nie je typický, vždy niečo prekvapí, niečo zmení plány. Okrem bežnej administratívy je stále čo riešiť aj v oblasti vzťahov medzi prijímateľmi vzájomne, nakoľko aj medzi nimi vznikajú väčšie či menšie sympatie tak ako v každom kolektíve.

Existuje, podľa Vás ako odborníčky a zároveň matky syna s postihnutím, univerzálna rada pre rodičov, ktorí majú alebo čakajú dieťatko so zdravotným znevýhodnením?

Prvoradé je prijatie dieťaťa takého aké je, stotožnenie sa so skutočnosťou, že bude celý život potrebovať našu podporu a pomoc a naše fungovanie sa výrazne zmení. Ale tiež to, že nás nesmierne obohatí, naše životy nasmeruje tým správnym smerom a upraví náš rebríček hodnôt. Že ho napriek všetkému môžeme milovať bezpodmienečne, so všetkými jeho zvláštnosťami a potrebami bez toho, aby sme sa izolovali od okolia. Práve naopak, my sme prví, ktorí určujeme stupeň jeho integrácie, nemôžeme sa s ním „schovávať“ a potom chcieť, aby ho okolie okamžite a bez zábran prijalo. Nie je to vôbec ľahké, práve naopak... ale len my sme tým prvým vzorom pre okolie, len my im môžeme ukázať ako sa k nášmu dieťaťu správať a ako mu pomôcť.

Napadá Vám ešte niečo, čo by mali rodičia, ktorí sú ešte len na začiatku cesty, počuť?

Takisto je dôležité nechať mu jeho jedinečnosť, nesnažiť sa z neho urobiť niekoho, kým nie je – to je to prijatie. Áno, je veľmi dôležité hľadať a ponúkať možnosti ako pomôcť rozvoju dieťaťa, no často máme tendenciu robiť aj nemožné, len aby bolo všetko inak, aby bolo aj naše dieťa ako jeho zdraví rovesníci... vtedy môžeme narobiť viac škody ako úžitku. Rozvíjajme ho v tom čo mu ide, čo mu prináša radosť, čo potrebuje do života. Trpezlivo a primerane ho podporujme v sebaobsluhe a dajme mu možnosť stať sa čo najviac sebestačným. Postupne mu doprajme aj primerané riziko, možnosť rozhodovať sa a byť tak slobodným v čo najväčšej miere.

Neziskovú organizáciu Vstúpte môžete podporiť kúpou výrobkov z ich chránenej dielne ako aj darovaním 2% z dane, ktoré sa čoskoro budú odovzdávať. Ak sa chcete dozvedieť viac o organizácii a jej činnosti, neváhajte navštíviť webovú stránku http://www.vstupte.org/.

- - Inzercia - -