Dnes je pondelok, 15.august 2022, meniny má: Marcela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Sochárstvo je intímne umenie

február 23, 2022 - 14:00
Brilantnosť a precíznosť nie je len charakteristický znak tvorby sochárky Jany Brisudovej, ale aj jej osobnosti. S pokojom v duši pozoruje dianie vôkol seba a nebojí sa nahliadnuť hlbšie. Jana mala školu v podobe Edity Gregorovej-Adamovej a nestora slovenského sochárstva Tibora Bártfaya. Má za sebou výstavy vo Viedni, v Prahe, New Yorku, Marbelle i v Miami, momentálne v neďalekej Břeclavi. V jej tvorbe je silne zastúpený duchovný a psychologický rozmer diela.
Foto: 
Archív Jana Brisudová

Do sochárskeho ateliéru sme najprv omylom vošli cez Janin domov, kde na nás umenie číhalo doslova všade. Nádherné obrazy, grafiky, vyrezávaný nábytok a k tomu pobehujúce dva psy dodávali miestu šmrnc. Je to priestor, kde umenie hrá prím a opantá človeka celou silou. Na stole stála živá voda, elixír dlhovekosti, ktorý si sochárka vyrába podľa receptu herečky Vilmy Jamnickej. Tá sa vraj vďaka nemu dožila sto rokov. „Je to bylinný macerát podávaný iba pod podmienkou, že ho dostanú len ľudia dobrej vôle, čo iným šťastie, radosť a lásku rozdávajú,“ vysvetľuje Jana.

fc5a7839-original.jpg

Ocenenie AQUA
Foto: 
Archív Jana Brisudová
Ocenenie AQUA

Výstava Kohútek jarabý

Nielen elixír spôsobuje, že Jana má stále dostatok kreativity na vytvorenie krásnych umeleckých diel. Najnovšiu dvojvýstavu Kohútek jarabý má v Břeclavi, v prekrásnej galérii Havlíčkova vila. Návštevníci v nej môžu vidieť bronzové sochy spolu s fotografiami slovenského vidieka od Igora Grossmanna. „Fotograf už nežije, ale jeho fotografie sú umiestnené i v stálej expozícii v Česko-slovenskom múzeu v USA. Dvojvýstava vznikla na podnet Moniky Vintrlíkovej, zakladateľky nadačného fondu Moravská krása. Usiluje sa v ňom, aby sa tradície stali súčasťou moderných ľudských životov. Prijali ma v moravskej galérii práve kvôli podobnej mentalite, s Moravanmi sme si veľmi blízki,“ objasňuje Janka. Okrem tejto výstavy stihla umelkyňa nedávno stráviť týždeň v Dubaji, kde vytvorila ocenenia pre slovenskú firmu vyrábajúcu bazény.  „Sošky dostali najlepší firemní reprezentanti a bolo veľmi príjemné byť súčasťou toho momentu, užila som si to. Ocenenia putovali do celého sveta, od Veľkej Británie, Izrael až po Austráliu. “ Priatelia ju prezývajú „Galaxia“ a vraj je to kvôli tomu, že je jednoducho neuchopiteľná. 

img-0479.jpg

Foto: 
Archív Jana Brisudová

Dobrý mentor je na nezaplatenie

V ateliéri u Tibora Bártfaya sa sochárka učila vyše desať rokov. Hovorí, že bol úžasný umelec i človek. Čím prísnejší, tým lepší. Spomína na neho s láskou: „Napriek tomu, že bol veľmi láskavý, čo sa týka tvorby, bol nekompromisný. Žiadne servítky si pred ústa nedával, a to je dobre. Už to vyzeralo, že moja socha je pred finále, a zrazu mi povedal – Jana, daj nôž. Hlinu na konštrukcii orezal a rezal, až zo sochy nezostalo nič... Vtedy som sa zrútila. Bolo to ale na prospech, lebo som sa nakopla a pustila sa rýchlo do novej tvorby.“ 

Janka už siedmy rok vytvára umelecké sochy aj k najsledovanejšej ankete na Slovensku, Slovenka roka. Projekt považuje za nadčasový a je hrdá na slovenské výnimočné ženy. „Keď ich potom vidím na pódiu s mojimi sochami, som rada, že môžem byť súčasťou tohto oceňovania.“ Najradšej tvorí pri hudbe, audio knihách a podcastoch. Hudba je pre ňu najbližsí dotyk s Bohom a najvyššia forma umenia. Úchvatným Janiným dielom je aj Fontána znovuzrodenia Zeme v Bratislave. „Majitelia potravín, ktoré podporujú lokálnych pestovateľov, chovateľov či výrobcov, ma oslovili s myšlienkou na fontánu. Chcela som znázorniť, že život je postavený na harmónií. Všetky elementy nášho bytia musia byť vyvážené a my všetci sa musíme spolupodieľať na novotvorbe Zeme, zatiaľ máme len jednu planétu.“ vysvetlila svoju víziu Jana Brisudová.

img_3287.jpg

Foto: 
Archív Jana Brisudová

Harmonický domov prispieva ku kreativite

Energiu jej dodáva aj najbližšia rodina, mama, synovia Matej a Jakub a priateľ Stanislav Kiča, tiež sochár. Zoznámili sa v stupavskej zlievarni, v ateliéri Tri kamene, kde si umelkyňa prišla odliať sochy. Spoločným životom kráčajú už dvanásť rokov a umelkyňa dokonca tvrdí, že je oveľa lepším sochárom ako ona. Synovia sú už vo veku, keď chodia s mamou na výstavy po celom svete, ale zadarmo to nie je, „musia si to odrobiť.“ Nosia sochy, inštalujú ich, a to nie je vôbec jednoduché. Veď jedna socha váži aj desiatky kilogramov. „Čoskoro sa chystáme všetci na Miami, okrem iného aj na párty bryndzových halušiek. Dostala som pozvanie od pani riaditeľky česko-slovenského múzea Cecílie Rokusek, ktorá sa o múzeum príkladne stará. V pláne bola aj výstava zameraná výhradne na ženy za prítomnosti bývalej americkej ministerky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej a našej pani prezidentky Zuzany Čaputovej, korona však prekazila plány.“ 

-dsc8434_upravena.jpg

Foto: 
Archív Jana Brisudová

Prirodzenú úctu k ženám Jana preukázala aj počas pandémie, keď sa spolupodieľala na projekte Ženy ženám. Spoločne s autorkou projektu Helenou Tomkovou a Romi Strapákovou (OZ Ľudia ľuďom) Jana vytvorila limitovanú edíciu desiatich brošní a prostredníctvom OZ vydražili peniaze, ktoré putovali podľa potreby k ženám – samoživiteľkám. „Sochárstvo je intímne umenie a som vďačná, že sa môžem prihovárať svetu práve jeho prostredníctvom,“ hovorí Jana s úsmevom. 

img-6608.jpg

Profesorka Cecilia Rokusek spolu s Prof. Mudr. Danielou Ostatníkovou, laureátkou na Slovenku roka
Foto: 
Archív Jana Brisudová
Profesorka Cecilia Rokusek spolu s Prof. Mudr. Danielou Ostatníkovou, laureátkou na Slovenku roka

- - Inzercia - -