Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Na svet sa pozerám z tej lepšej stránky

marec 01, 2022 - 16:00
„To si naozaj niekto ešte pamätá?“ reagovala so smiechom herečka Katarína Ivanková na otázku o jej účasti v reality šou Dievča za milión a pokračovala: „sú skúsenosti, ktoré človek nemusí mať.“ V tej chvíli bolo jasné, že Katarína prešla za takmer dvadsať rokov dlhú cestu a želá si, aby ju ľudia spoznávali najmä cez jej prácu a tvorbu.
Foto: 
archív KI

Čo sa zmenilo na Katke od čias šou Dievča za milión?

V každom prípade tá šou bola skúsenosť, ale ja hovorím, že nie každú skúsenosť treba v živote naozaj zažiť. Boli prázdniny, bola som mladučká, plná ambícií, vyskúšala som to a ocitla som sa vo finálovej desiatke. Ale na tú pseudoslávu som veru nebola pripravená. Deťom by som to neodporúčala, ale keď sa to už stalo, fajn, po súťaži som spievala, moderovala, zarábala, dokonca som si zarobila na prvý profesionálny mikrofón. No potom som sa rozhodla vrátiť sa do školy. A tak sa začalo všetko odznova, len s dobrodružnou vsuvkou. A všetko, čo dnes robím, robím len vďaka škole. Želám si, aby ma ľudia spoznávali cez moju prácu a tvorbu.

Prezraďte, čo je v súčasnosti vašou srdcovkou?

Moja srdcovka dlho odpočívala – je to muzikál Frida o známej maliarke Fride Kahlo v ružinovskom Theatro Wustenrot. Ale v podstate každý projekt, na ktorom pracujem, je moja srdcovka. Minulý rok sme mali premiéru  muzikálu Báthory, aj v tej postave sa veľmi dobre cítim. West Side story je teraz komplikované, keďže sme na javisku aj s orchestrom päťdesiati a ťažko sa pri momentálnych obmedzeniach hrá pre dvadsaťpäť ľudí... väčšinou som vo veľkých produkciách, ktoré majú momentálne pauzu. (pozn.red. rozhovor sa konal v čase prísnejších opatrení pre kultúru)

Tak hovorme o tom, čo bude, keď sa to raz skončí...

Azda bude všetko pokračovať, ako sme boli zvyknutí. Najbližšie budem v činohernom predstavení Posledný bohém o Karolovi Duchoňovi, skúšať by sa malo začať v marci. Začať by sme mali tradične v Kultúrnom dome Ružinov a potom by predstavenie malo putovať po Slovensku. Som teraz súčasťou takýchto putovných produkcií. Zatiaľ teda skúšame a čakáme, kedy budeme môcť normálne hrať. Väčšina predstavení je odložených na máj. Fridu by sme mali hrať už teraz 24. februára. Putovné divadlá majú momentálne ťažkú pozíciu.

Okrem spomenutých produkcií pripravujete aj vlastný projekt...

Na scenári momentálne pracujeme a na jeseň by sme mali začať skúšať hru Pacho, hybský zbojník. Uvidíme, čo sa bude realizovať. Okrem toho mám aj kabaretnú skupinu Sense, s ktorou robíme tanečné predstavenia a od roku 2009 sa intenzívne venujem joge. Priebežne si robím certifikáty a kurzy, momentálne si dorábam jogovú terapiu a chystám sa jogu aj učiť.

20210801_160629.jpg

Na svet sa pozerám z tej lepšej stránky
Foto: 
archív KI

Podľa vašich fotografií to vyzerá, že ste sa v jogovej asáne -- polohe už narodili. Nie každý má podobné telesné predispozície.

A to je práve to, čo nechcem, aby ľudí demotivovalo. Snažím sa, aby pochopili benefity jogy bez ohľadu na to, akú náročnosť si zvolia. Joga a asány výrazne pomáhajú pri odstraňovaní problémov. A pritom je pre všetkých, mužov i ženy.  Je to úplne iný rozmer žitia a bytia. Vďaka joge sa dokážem lepšie vyrovnať so životnými situáciami. Som vďaka nej pokojnejšia a šťastnejšia. Na život sa pozerám z tej lepšej stránky.

Kariéru ste si nevybrali hneď. K herectvu ste sa dostali po strednej pedagogickej škole. Nechýba vám učenie?

Áno, to je pravda, okrem dvoch vysokých umeleckých škôl mám aj pedagogickú a sociálnu akadémiu. Teraz môžem učenie aplikovať práve na výučbu jogy, a mám z toho radosť. Hovorí sa, že ak človek dvadsaťjeden dní  cvičí jogu, už nikdy neprestane. Lebo pocíti, čo to je sloboda tela.

img_20210801_201806_921.jpg

Na svet sa pozerám z tej lepšej stránky
Foto: 
archív KI

V čom podľa vás spočíva šťastie?

Spočíva práve vo vnútornom hľadaní seba samého. Taký celoživotný tréning. Seba utvárajúci systém cvičenia svojho JA. Je úľava pristupovať s väčším nadhľadom  ku každodenným situáciám.

Joga vám pomáha prekonať ťažké situácie, čomu ste sa ešte venovali počas lockdownu? Skúsili ste niečo nové?

A viete, že áno? V Dome kultúry Ružinov som robila rozhovory so známymi hercami – kolegami. Bolo to on-line a snažila som sa zistiť, ako to obdobie prežívali. Nerobila som to povrchne, chcela som vedieť, čo im to dalo a prinieslo. Otázky som kládla, akoby som sa pýtala sama seba. Veľmi ma to bavilo a bolo to obohacujúce. Uvedomila som si, ako veľmi dobre sme sa mali predtým. Pomaly som nemala voľný deň a moje telo išlo na doraz. A zrazu som ako umelkyňa na voľnej nohe nemala nič... Vtedy psychika spravila svoje a prejavila sa aj na tele náhlym búšením srdca. Keď lekárka nič nezistila, poradila mi meditačné a dychové cvičenia, nasadiť magnézium a situáciu prijať takú, aká je. Každá zmena je svojím spôsobom boj a práve v tom mi pomohla joga. A dôležité je aj poznanie, že nech sa vyberieme akoukoľvek cestou sebapoznávania, nesklamme svoju dušu a žime v pravde. Aby sme na konci cesty neľutovali to, čo sme neurobili a mohli urobiť. Aby sme si mohli povedať, že to všetko stálo za to.

Ďakujeme!

- - Inzercia - -