Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Esenciálne oleje, ktoré nám v pravej chvíli podajú pomocnú ruku

marec 18, 2022 - 14:00
Zrkadlom doby, v ktorej sme sa, žiaľ, posledné roky ocitli, sú neustále sa zvyšujúce nároky na pracovné výkony a tlak byť čo najlepší. Naše mysle sú preťažené, naše telá unavené a naša psychika dostáva poriadne zabrať.
Foto: 
shutterstock

O slovo sa čoraz častejšie hlási potreba vnútorného balansu a výraz mentálny detox bije na poplach. Našťastie, aj na tieto problémy existujú esenciálne oleje, ktoré nám v pravej chvíli podajú pomocnú ruku.

VYSPITE SA AKO ŠÍPKOVÁ RUŽENKA

Na to, aby sme sa prebudili odpočinutí, musíme sa kvalitne vyspať. Ak sme pod tlakom, vystresovaní, prepracovaní, kvalita spánku sa znižuje, dostatočne si neoddýchneme a dokonca sa niekoľkokrát budíme. Dôležité je teda odbúrať stres, ktorý je hlavným prispievateľom k chorobám a ochoreniam. Odhaduje sa, že viac ako 90 percent všetkých návštev u lekára sa vzťahuje k stresu. „V tomto prípa--de môžete siahnuť po esenciálnych olejoch, ktoré znižujú stres tým, že upokojujú nervový systém. Napríklad zmes esenciálnych olejov Upokojenie bola špeciálne navrhnutá pre upokojenie, navodenie pocitu uvoľnenia a zahnanie zlých myšlienok,“ radí arómaterapeutka a odborníčka na esenciálne oleje Adéla Zrubecká. Zmes obsahuje esenciálne oleje ako levanduľa, majoránka, ylang ylang alinaloové drevo, ktoré sú známe pre svoje upokojujúce vlastnosti, a preto je to skvelý spôsob, ako pred spaním vytvoriť pocit pohody. Túto esenciálnu zmes vdychujte pred spaním tak, že si nakvapkáte 3 – 5 kvapiek do difuzéru, alebo na inhalačnú tyčinku. „S nekvalitným spánkom sa spájajú aj nočné mory, ktoré nám nedajú spať. Ak sa prejavuje strach v rôznych podobách, znamená to, že máte oslabené obličky. Vtedy siahnite po esenciálnom oleji jalovec, ktorý odbúrava strachy, zaháňa zlé sny, človek sa menej bojí, reguluje sa potenie a u detí dokonca pomáha s nočným pomočovaním. Podobné funkcie má aj céder a kadidlo,“ odporúča arómaterapeutka.

DOPRAJTE SI RÁNO PLNÉ RADOSTI

Ak je pred vami náročný deň, naštartujte sa éterickými olejmi. Skvelý spôsob je difúzovanie zmesi Radosť zo života, vďaka ktorej doslova vyskočíte z postele tou správnou nohou. „Svieže kvetinové vône éterických olejov v tejto kompozícii majú upokojujúce a povznášajúce účinky. Uľavujú pri depresii, strachu a melanchólii, prinášajú radosť a optimizmus. Zmes pomáha pri nervovom napätí, navodzuje pocit šťastia a harmónie,“ hovorí Adéla. Metabolizmus a dobrú náladu nakopne pár kvapkami citrusových olejov. Skvelý je citrón pomarančové listy, mandarínka či grapefruit, ktoré úžasne voňajú, a zároveň podporia energiu a povzbudia lymfatický systém. Aby ste vykročili za povinnosťami s ľahkým krokom, privoňajte k zmesi Inšpirácia. „Pomáha nám byť adaptabilný, optimistický a objavovať svoje skryté schopnosti. Dodáva nadhľad potrebný k zmenám, oslobodeniu a rastu,“ dodáva odborníčka na éterické oleje.

ZBAVTE SA STAROSTÍ A POCITU PREŤAŽENIA

Nenechávajte na svojich pleciach starosti, ktoré vás zaťažujú a spôsobujú tak zdravotné problémy. Difuzovaním éterického oleja ylang ylang sa pomocou kvetinovej vône zbavíte prílišného stresu, smútku a pocítite radosť a slobodu. Zmes Starostlivosť pri migréne pomôže pri bolestiach hlavy a tráviacich ťažkostiach, aj spracovať emócie pri pri problémoch, ktoré sa usádzajú ako bolesť v žalúdku, a tým zaťažujú váš organizmus, aj vašu myseľ. Ak je človek preťažený, zároveň sa stáva oslabený a ľahkou korisťou prevírusy a baktérie. Preto použite ochrannú zmes Imunita, ktorá obsahuje éterické oleje ako grapefruit, ravintsara, niaouli, pačuli, ylang – ylang. Keďže sa napätie zvykne kumulovať na šiji a tá je potom boľavá, premasírujte ju základným olejom. „Ak na vás doľahlo niečo, čo nezvládate, siahnite po bazalke. Olej intenzívny svojou vôňou vás dokáže vytiahnuť až zo samotného dna a preťaženia a pôsobiť ako olej regenerácie a obnovy,“ odporúča odborníčka a pýta sa: Máte pocit, že ďalej nevládzete, no neviete povedať dosť? Vyskúšajte bergamot, ktorý pracuje s vnútornou sebahodnotou a sebaláskou. Preťaženie môže súvisieť aj s hormónmi a ich výkyvmi. V tom prípade použite kvetovú vôňu Absolut Blue určenú pre ženy. Absolut Blue, ktorá nádherne vonia, navodzuje pocit upokojenia, má utišujúce účinky, pomáha pri bolestiach počas menštruácie a vyrovnáva náladu počas celého mesiaca.

ZAŽEŇTE SMÚTOK A BEZNÁDEJ

Prílišné pracovné nasadenie, veľké očakávania a strach zo sklamania, obklopovanie sa nesprávnymi ľuďmi i ďalšie negatívne faktory na nás vplývajú nepriaznivo. „Úzkostné stavy a pocit vyhorenia prichádzajú vtedy, keď náš život nie je v poriadku, keď nechávame ľudí na sebe parazitovať alebo riešime množstvo problémov. Telo sa nám podvedome snaží niečo naznačiť,“ vysvetľuje arómaterapeutka. Množstvo týchto vplyvov môže vyústiť až k psychickému vyčerpaniu. Ide o pocity smútku, beznádeje, celkovej únavy, pokles sebavedomia, poruchy spánku a rôzne bolesti. Medzi esenciálnymi olejmi sa osvedčila zmes Príliv energie, ktorá posilňuje pri nervovej slabosti a úzkosti a dodáva odvahu. Posilňuje sebavedomie, rozptyľuje smútok a utišuje počas stresujúcich momentov.

- - Inzercia - -