Dnes je pondelok, 15.august 2022, meniny má: Marcela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Aj vás bolieva chrbát?

jún 30, 2022 - 14:00
Kde robíme chyby a ako si čo najdlhšie udržíme pevný chrbát, sme sa pýtali odborníčky PhDr. Jany Janovičovej, vedúcej fyzioterapeutky z Fyziatricko–rehabilitačného oddelenia Fakultnej nemocnice v Trnave.
Foto: 
shutterstock

DNES UŽ TAKMER NIKTO NEMÁ ZDRAVÝ CHRBÁT. ČÍM TO JE? PREČO NÁS TAKMER VŠETKÝCH BOLIEVA CHRBÁT?

Táto otázka je veľmi zaujímavá a bohatá na diskusiu. Kedysi ešte naše babičky, prababičky veľmi veľa manuálne ťažko pracovali. Celé dni strávili na poli, kde museli dopestovať všetky suroviny, pre svoju potrebu, prípadne pre kŕmenie zvierat. Väčšinu prác vykonávali v predklone, s námahou horných končatín aj chrbtice. Cítilp sa unavení, zrobení, ale myslím, že nikdy nespomínali také výrazné bolesti chrbtice, aké poznáme u pacientov teraz. Je to paradox, hoci medicína od toho času výrazne napredovala najmä v ovplyvnení bolesti. Teraz sa stretávame s výraznými ťažkosťami už u detí, tínedžerov ako aj dospelých... pritom oveľa viac sedíme a menej sa hýbeme. A tu je odpoveď na vašu otázku.

AK SA PRIHLÁSIA PRVÉ PROBLÉMY, ZREJME POTREBUJEM VYŠETRENIE U NEUROLÓGA ALEBO ORTOPÉDA... ALEBO MÔŽEM ÍSŤ ROVNO K VÁM - FYZIOTERAPEUTOVI? MÔŽETE MI AJ VY VYTVORIŤ PLÁN CVIČENÍ?

Pacienti pri svojich ťažkostiach naozaj väčšinou vyhľadajú skôr lekára ako fyzioterapeuta. Ale teraz legislatívne zmeny priniesli aj možnosť, aby fyzioterapeut s príslušným vzdelaním mohol mať otvorené zdravotnícke zariadenie - svoju samostatnú prax. Ľudia si už túto skutočnosť začínajú všímať a vyhľadávajú takúto pomoc. Pravdou však je, že návšteva lekára prevláda pred návštevou fyzioterapeuta. Je to smutné, pretože z praxe vieme, že fyzioterapeut dokáže pacientovi efektívne pomôcť už pri prvej návšteve. Pacienta si dôkladne vyšetrí, vhodnými testami zhodnotí a navrhne konkrétny ďalší postup.

ČO VŠETKO MUSÍTE VEDIEŤ O PACIENTOVI SKÔR NEŽ MU VYTVORÍTE PLÁN CVIKOV? ČO VŠETKO SI VIETE ZISTIŤ SAMI?

O pacientovi potrebujeme vedieť naozaj všetko, zaujímajú nás hlavne ťažkosti, ktoré pacienta k nám priviedli a celá jeho anamnéza, absolvované operácie, ochorenia, na ktoré sa lieči, prípadne ochorenia vyskytujúce sa v rodine.

AKO „VYŠETRUJETE“ PACIENTA? AKO PREBIEHA DIAGNOSTIKA U FYZIOTERAPEUTA?

Pacienta si „prebehnem očami“ už pri vstupe do ambulancie, všímam si chôdzu, prípadne používanie kompenzačných pomôcok. Po vyzlečení si zhodnotím držanie tela, zameriam sa na oblasť, kde pacient udáva ťažkosti a potom už jednotlivými konkrétnymi testami a meraním viem zhodnotiť mieru postihnutia daného úseku. Všetko si zaznamenám pri vstupnej prehliadke, aby som odstupom času mohla zhodnotiť efekt terapie a zlepšenie stavu.

ČO VŠETKO VIETE PONÚKNUŤ AKO FYZIOTERAPEUT, ABY SOM SI UDRŽALA ZDRAVÝ CHRBÁT?

To, čo všetko fyzioterapeut dokáže pacientovi ponúknuť, závisí od jeho vzdelania, zručností a kurzov - čiže naše ďalšie vzdelávanie je alfou a omegou pri pomoci ľuďom. Fyzioterapeut vykonáva rôzne druhy masáží, techník na ošetrenie fascií, množstvo cvičení s pomôckami, aplikuje fyzikálne podnety na ľudské telo... jeho pôsobenie je veľmi variabilné a široké. Preto je dôležité poznať ľudské telo a jeho súvislosti z anatomického hľadiska.

S AKÝMI OCHORENIAMI ČI BOLESŤAMI CHRBTICE SA NAJČAS TEJŠIE STRETÁVATE?

Najčastejšie sa v našich prevádzkach vyskytujú vertebrogénne algické syndrómy celej chrbtice alebo jej častí, bolestí kĺbov, migrény, stavy po fraktúrach a ortopedických operáciách a veľmi veľkú skupinu tvoria aj neurologické ochorenia, napríklad náhla cievna mozgová príhoda, Sclerosis multiplex...

AK MÁM SEDAVÉ ZAMESTNANIE A CHRBTICU V PODSTATE KAŽDÝ DEŇ CÍTIM, ALE EŠTE MA NEBOLÍ... MÔŽEM SA OBRÁTIŤ ROVNO NA VÁS? ČO MA ČAKÁ V TOMTO PRÍPADE – AKÉ CVIČENIA, NA AKÚ DLHÚ DOBU?

Samozrejme, môžete prísť aj keď nemáte žiadne ťažkosti a problémy, ktoré by vás limitovali. My si však už vtedy počas vyšetrenia a kineziologického rozboru všimneme odchýlky, ktoré treba korigovať, lebo odstupom času by nešpecifické bolesti určite priniesli. Fyzioterapeut vás naučí, ako týmto stavom predísť a ako sa udržať v čo najlepšej kondícii ešte dlhý čas. Pretože, nebudeme sa klamať, proces starnutia a degeneratívnych zmien sa zastaviť nedá. Vieme však správnymi pohybovými stereotypmi ovplyvniť to, že sa človek aj vo vyššom veku bude dlhšie cítiť fit a bezbolestne. Pri sedavom zamestnaní toto platí dvojnásobne.

CHODÍM ČASTO ZHRBENÁ... ČO BY STE MI ODPORUČILI? AKO SI UDRŽÍM PEVNÝ A ROVNÝ CHRBÁT? NAUČÍTE MA ŠPECIÁLNE CVIČENIA TAK, ABY SOM ICH MOHLA ROBIŤ AJ DOMA?

Efektívne pre pacienta aj fyzioterapeuta je to, keď pacient nie je zaťažený neprehľadným množstvom cvikov, ale naučí sa základnú zostavu, ktorú cvičí aj doma. Cviky by mali byť jednoduché, účinné, úplne postačí cvičenie s vlastnou váhou alebo použitie lôpt či gumových expanderov. Pre udržanie si rovného a pevného chrbta treba posilniť svaly chrbta, ale aj hlboké brušné svaly a svaly panvového dna a veľmi dôležité je nezabudnúť na bránicu, ktorá patrí k stabilizačným svalom trupu. Rovnováha týchto svalových skupín, ich sila vám určite zaručí rovnú zdravú chrbticu.

ČO JE PRE ZDRAVÝ CHRBÁT NAJLEPŠIA PREVENCIA? ČO VŠETKO SI ODO MŇA VYŽADUJE MÔJ CHRBÁT, ABY MA NEBOLEL?

Najlepšia prevencia je akýkoľvek pohyb... dnešná doba je chudobná na prirodzený pohyb človeka, športujeme málo, veľa sedíme. Čiže moja prosba a odporúčanie je iba jedna veta: Hýbme sa viac! Dýchajme kvalitnejšie! 

- - Inzercia - -