Top novinky u KÁVOHOLIKOV
Už zo samotného názvu vyplýva, že ide o kávy s vyšším SCA hodnotením ako 90 a nie je ničím výnimočný, ak sa cena kávy z takejto farmy pohybuje až do úrovne 10.000 dolárov za kilogram.
Skutočne káva alebo čaj, ktorý nádherne vonia?
Vo všeobecnosti platí, že slovenskí Kávoholici sú skôr naučení na zopár šálok espressa denne a prípravu kávy cez filter vnímajú skôr ako niečo, s čím sa stretli v 90.-tych rokoch, kedy len máloktorá domácnosť nemala zariadenie na prekvapkávanú kávu. Takzvaná tretia kávová vlna je však o niečom inom. Do popredia sa dostali vkusné dizajnové zariadenia, ktoré síce vo svete a prevažne v tom východnom, nie sú ničím výnimočným, ale u nás len skutoční fajnšmekri vedia, čo je V60 alebo ako správne pripraviť kávu cez Chemex. „Aj preto pre nás nie je až tak prekvapujúce, keď sa nás ľudia na výstavách pýtajú, či im to vlastne ponúkame kávu alebo čaj, ktorý nádherne vonia?,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Kávoholik Ján Hoľko.
Stručný návod, ako sa v tom vyznať
Rad Specialty Coffee nájdete u Kávoholikov označený dvojakým spôsobom. Jednou z možností sú dvojjazyčné kartičky rôznych farieb, ktorými sú pooznačované kávy na filter nižšieho radu, avšak ani tie nemajú hodnotenie SCA (Specialty Coffee Assosiation) menej ako 85. „Aj v tomto prípade sa teda bavíme o top výberovej kvalite kávy,“ zdôrazňuje Ján Hoľko. Ďalším radom je už spomínaný top level, ktoré sú jednoducho rozpoznateľné podľa moderných opaskov ladených do čiernej farby. „Samozrejmosťou je údaj o farme, na ktorej sa káva vypestovala, odroda, spôsob spracovania a nadmorská výška. A v takomto prípade je doslova povinný údaj chuťový profil, aby zákazník vedel, čo má od tejto kávy očakávať. Myslím tým aciditu, telo a intenzitu chute,“ vysvetlil generálny riaditeľ. Zaujímavosťou tiež je, že pri tvorbe obalov na edíciu týchto výberových káv dali Kávoholici šancu mladým talentom. Pripravili súťaž, ktorej výsledkom sú oba už spomínané obaly, a to od mladej talentovanej študentky Natálie Regnerovej.
Kvalita, do ktorej sa oplatí investovať
Preraziť na trhu s výberovou kávou nie je jednoduché. Cestu k zážitku z kávy totiž v tomto prípade totiž pre bežných konzumentov výrazne vyššia cena v porovnaní s bežne dostupnými kávami. Za kvalitu si totiž určite priplatíte. Z niektorých odrôd sa totiž ročne vypestuje iba niekoľko desiatok kilogramov kávy, čo sa pochopiteľne odrazí aj na vstupnej cene zelenej kávy. Takže, milí čitatelia, ak si potrpíte na kvalitu, smelo do toho. Určite neoľutujete.
Komentáre