Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovensko bude mať nové nemocnice

júl 01, 2022 - 08:43
Slovensko postaví z plánu obnovy dve nové nemocnice, v Bratislave a v Martine. Vyplýva to z materiálu, ktorý v piatok schválila vláda. Finančné prostriedky sa použijú na vystavby hrubej stavby novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave v lokalite Rázsochy a stavby vo vyhotovení „full fit out“ Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine. Priamym zadaním teda štát podporí iba uvedené dva projekty. Ostatne sa budu môcť uchádzať o zdroje z dopytovej vyzvy na jeseň tohto roku.
Foto: 
Facebook

Ako na tlačovej konferencii po skončení rokovania kabinetu uviedol premiér Eduard Heger, ide o historický moment. „Táto ambícia je veľmi veľká, rozhodli sme sa postaviť nie jednu ale dve nemocnice, špičkové nemocnice, ktoré budú vychovávať nových lekárov," zhodnotil. Zároveň zdôraznil, že nezabúdajú ani na ďalšie časti Slovenska a ich sa bude týkať jesenná výzva. Celkovo bude Slovensko čerpať 800 mil. eur.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský informoval, že náklady na výstavbu nemocnice na Rázsochách do úrovne hrubej stavby so 653 lôžkami sú 281 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. „Pokiaľ bude úspešne vysúťažený dodávateľ stavby, už pri začatí stavby začneme plánovať finančné zabezpečenie dokončenia tejto nemocnice. Hrubá stavba sú dve tretiny nemocnice a prístrojové vybavenie jedna tretina," povedal minister s tým, že dokončenie nemocnice bude stáť vyše 100 mil. eur. „Verejné obstarávanie na projektanta bolo dokončené, v najbližších dňoch bude podpísaná zmluva s projektantom. Bude mať približne rok na projektovanie stavby a potom bude nasledovať súťaž na stavbu," priblížil Lengvarský.

Kompletná výstavba nemocnice v Martine s kapacitou 660 lôžok má podľa ministra trvať do druhého štvrťroku 2026. Podľa schváleného materiálu celkové investičné náklady na výstavbu tejto nemocnice dosahujú takmer 330 mil. eur bez DPH, z toho stavebné náklady, vrátane projektovej dokumentácie a inžinierskej činnosti, sú 235 mil. eur bez dane.

„Po schválení metodiky v septembri sa budú vyberať ďalší adepti na to, aby mohli zrekonštruovať alebo postaviť nové nemocnice na celom Slovensku," povedal Lengvarský. Plán obnovy podľa neho zahŕňa napríklad aj komponent duševného zdravia s výstavbou ďalších lôžok. „Investícií bude viac a jednotlivé výzvy budú prichádzať priebežne," podotkol šéf rezortu zdravotníctva.

- - Inzercia - -