Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Skúste byť „sober curious“ – dobrovoľne bez kvapky alkoholu

november 24, 2022 - 07:00
Udalosti posledných dní a mesiacov opäť potvrdzujú, že Slováci majú vážny problém s pitím alkoholu. Na každej návšteve či akcii vás hneď po príchode núkajú „uvítacím“ drinkom. A zrejme to v ten večer nebude váš posledný, že? Viete si však predstaviť svoj život bez alkoholu? Dobrovoľne ani kvapka – to je vysvetlenie pojmu „sober curious“.
Foto: 
shutterstock

V tomto prípade nejde o to, že s pitím musíte prestať v dôsledku liečby alkoholizmu, ale pretože sa dobrovoľne rozhodnete zmeniť svoje návyky. Mnohí ľudia pijú alkohol, lebo by radi zapadli a patrili do partie. Vypijú si, keď sa chcú zabaviť a sú v spoločnosti iných. Ďalší sa zas vďaka alkoholovému opojeniu cítia lepšie a sebavedomejšie. Často to tiež býva „riešením“, ako sa môžu na chvíľu odpútať od všetkých problémov a ťažkostí. Z dlhodobého hľadiska si však tých problémov vyrobia oveľa viac.

Nepiť ani „príležitostne“, a ostať stále triezvi, môže byť ťažké, no výhody sú oveľa väčšie než nevýhody. Dôležité je hlavne poraziť tlak okolia a spoločnosti, ktorá vás nahovára, aby ste si predsa len „dali za jeden“. Ide predsa o vaše zdravie, ako fyzické, tak i psychické. Tu je niekoľko plusov, ktoré by vás mohli presvedčiť, aby ste aj vy boli „sober curious“.

1. Bez zdravotných problémov - už žiadne ranné „opice“,, ale čistá myseľ, lepší spánok, energia i úbytok hmotnosti. Štúdia z roku 2018 v British Medical Journal dokonca tvrdí, že keď sa vzdáte alkoholu, zníži sa vám aj krvný tlak a cholesterol. Taktiež je menšia šanca, že u vás prepukne cukrovka či rakovina. 

2. Lepšie vzťahy s okolím – vzájomné putá budú zdravšie a dlhotrvajúce. Praví priatelia vás vo vašom rozhodnutí podporia a nebudú prehovárať, aby ste si vypili. Možno ich dokonca motivujete, aby aj oni spravili rovnaký krok. 

3. Bezchybná pamäť – už sa vám nestane, že by ste ráno museli rozmýšľať, čo ste robili pod vplyvom alkoholu. Svoje správanie budete mať plne pod kontrolou, takže už žiadna ľútosť a hanba, ktorú ste zvyčajne pociťovali po prehýrenej noci. Abstinencia od alkoholu dokonca môže pomôcť zvrátiť negatívny vplyv na kognitívne funkcie, vrátane tých, ktoré súvisia s riešením problémov, pamäťou a pozornosťou.

4. Viac peňazí – svoje úspory, ktoré by ste predtým minuli v bare na drinky, teraz môžete využiť zmysluplnejšie a investovať do nových koníčkov, výletov či darčekov pre vaše potešenie. 

5. Krajší vzhľad – alkohol sa na vás podpíše vo forme opuchu, redších vlasov, tmavých kruhov pod očami, vrások a zväčšených ciev. Na vašej pleti sa môžu ukázať popraskané žilky, červené fľaky, čierne bodky a akné aj suché miesta. Keď ale prestanete otravovať svoje telo toxínmi, poďakuje sa vám aj v podobe krajšej pleti a zdravšie vyzerajúceho tela. Alkohol vás robí staršími než ste, a to predsa určite nechcete.

- - Inzercia - -