Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Princ Harry zachraňuje afrických nosorožcov

december 03, 2015 - 15:29
Princ Harry, rovnako ako zvyšok britskej kráľovskej rodiny, podporuje rôzne charitatívne organizácie. V poslednej dobe trávi veľa času v Afrike, či už stretávaním sa s deťmi, ktoré vymenili život na ulici za surfovanie, alebo starostlivosťou o zvieratá. Tridsaťjedenročný princ sa snaží robiť osvetu v oblasti ochrany zvierat. Práve preto zverejnil súkromné fotografie zo svojich potuliek Afrikou, doplnené o autentické príbehy.
Foto: 

Princ Charles, Harryho otec, a princ William, Harryho starší brat, usporiadali vo februári 2014 konferenciu o nelegálnom obchode s divokými zvieratami. Londýnska konferencia bola zameraná na záchranu ohrozených zvierat ako sú nosorožce, slony a tigre pred pytliakmi. Jej výsledkom bolo niekoľko projektov podporovaných britským parlamentom a súkromnými organizáciami. Princ Harry sa mal v rámci vytvorených projektov dozvedieť viac o environmentálnych problémoch priamo od expertov v Afrike. „Princ Harry bude jeden z najlepšie informovaných ambasádorov komunity ochrancov prírody ohľadom toho, čo sa skutočne deje na pôde Afriky. Jeho skúsenosti budú mať veľkú hodnotu.“ Povedal vtedy Jonathan Baillie, riaditeľ programov na ochranu prírody Londýnskej zoologickej spoločnosti.

A mal pravdu. Princ Harry sa pravidelne vracia do Tanzánie, Južnej Afriky, Namíbie a Botswany, aby spolu s veterinármi pomáhal zvieratám. Dnes prostredníctvom oficiálneho účtu kráľovskej rodiny na sociálnej sieti Instagram zverejnil forografie, pomocou ktorých chce rozšíriť povedomie o záchranných prácach v Afrike. Týmto spôsobom chce nájsť aj ďalších ľudí, ktorým nie je osud ohrozených druhov ľahostajný.

„Niektoré krajiny odstraňujú rohy malej populácii nosorožcov, aby odradili pytliakov od ich strieľania. Je to krátkodobé riešenie a určite nie je náhradou profesionálnych a dobre vycvičených strážcov, ktorí ochraňujú tieto veľmi žiadané zvieratá. Odstraňovanie rohu musí byť vykonané každé dva roky, aby bolo efektívne a môže sa vykonať len malému počtu zvierat v otvorenej prírode. Moja počiatočná úloha bola zakaždým monitorovať tepovú frekvenciu srdca a hladiny kyslíka a pomôcť pri ich stabilizácii tak rýchlo, ako je možné. Moje povinnosti sa potom rozšírili na odoberanie vzoriek krvi a tkanív až po samotné odstránenie rohu.“ Napísal princ Harry k fotografii z Namíbie.

V poradí piaty následník na britský trón ošetroval aj zvieratá, ktoré pred pytliakmi ujsť nestihli. „V tejto chvíli už veľa ľudí počulo o Hope (Nádej), mladej samici čierneho nosorožca, ktorá bola brutálne zranená pytliakmi v Eastern Cape v Južnej Afrike. Toto bola druhá operácia, pri ktorej sme sa snažili zachrániť život tohto zvieraťa.“

Okrem nosorožcov sa princ Harry snaží zachrániť aj miznúcu populáciu slonov. „Po veľmi dlhom dni v Národnom parku Kruger, keď sme poslali 5 nosorožcov do nových domovov a oslobodili sme tri slony z ich obojkov – ako túto uspanú samicu – rozhodol som sa na chvíľu sa zastaviť. Viem, aké mám šťastie, že mám tieto skúsenosti, ale počúvať príbehy od ľudí z tejto oblasti o tom, aká je v skutočnosti zlá táto situácia, ma hnevá a frustruje. Ako je možné, že len v minulom roku bolo zabitých 30 000 slonov? Žiaden z nich nemal meno, takže nám je to jedno? A kvôli čomu? Pre ich kly? Vidieť obrovské zdochliny nosorožcov a slonov roztrúsených po celej Afrike s chýbajúcimi rohmi a klami, to je zbytočné plytvanie krásou.“ Uzavrel princ Harry sériu fotografií z Afriky.

Nepríjemné zážitky spojené s ranenými zvieratami však vystriedal aj dobrý pocit, keď mohol princ nakŕmiť zdravé nosorožie mláďa. Veríme, že takýchto šťastných prípadov zažije počas svojho pobytu v Afrike omnoho viac.

Zuzana Čapčíková
Foto: Instagram Kensington Palace
Zdroj: Instagram Kensington Palace, The Citizen

- - Inzercia - -