Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
10 minutes
Zatiaľ prečítané

Skrášľovacie zákroky: Kde je ich hranica?

marec 11, 2010 - 22:45
To, čo príroda nestvorila, dotvoria šikovné ruky plastických chirurgov, ale aj čoraz rýchlejšie postupujúci trend neinvazívnych zákrokov estetickej medicíny. Stačia injekcie, vibrujúce prístroje a je tu dokonalá krása bez vrások či tuku navyše. Prepadli sme kultu krásy? Meníme sa na ideálne ľudské bytosti, ktorým chýba prirodzenosť? Prečo sú jedni za a iní proti?
Foto: 
Nepoznáme vari človeka, ktorý by nechcel zostať stále mladý, ženy navyše aj stále krásne. Ak dodržiavame správnu životosprávu, máme dostatok pohybu, používame kvalitnú kozmetiku a niečo sme zdedili po svojich predkoch, náš sen by sa mohol premeniť na skutočnosť. Čo-to sa dá tiež vylepšiť dobrým mejkapom, účesom a oblečením. Ak to však nestačí, mnohí sa obracajú na skrášľovacie ústavy, kde nám odstránia neželané fľaky na tvári, žilky, spadnuté viečka, vrásky, ochabnutú pleť, plastické chirurgie zasa vylepšia naše poprsie či nosy. Ešte donedávna boli takéto zákroky doménou výlučne v Hollywoode, ktorý takýmto spôsobom produkoval hviezdu za hviezdou. Prím držala speváčka Cher, ktorá by o plastických operáciách mohla rozprávať celé hodiny. Zaplatila za ne niekoľko miliónov dolárov. Hneď za ňou je členka bývalej skupiny Spice Girls Victoria Beckham a bohatá dedička Paris Hilton. Na skrášľovacie inštitúty sa v súčasnosti čoraz častejšie obracajú aj mnohé slovenské celebrity, ale aj podnikatelia či biznismani, medzi ktorými nechýbajú ani muži. Jedni sa k zákrokom priznávajú, iní ich popierajú či doslova zatĺkajú  – jedni sú za, iní zásadne proti nim.

Kto priznal zákroky?
K neinvazívnym zákrokov, ktorým hovorí udržiavačka, sa medzičasom u nás priznala moderátorka Soňa Müllerová. „Kozmetické zákroky u nás zbytočne tabuizujeme. Ak sa niekto chce dať vylepšiť, je to jeho osobná vec. Keď mu zákrok pomôže, je to super. Poznám ženy, ktoré si dali urobiť malý zákrok a začali lietať,“ vyjadrila sa v médiách na túto tému. Drobné vylepšenia podstúpila aj jej kolegyňa Alena Heribanová, herečka Zdena Studenková či slovenská modelka Silvia Kucherenko. Ešte v období socializmu si dala upraviť nos manželka herca Emila Horvátha Viera Richterová, pred niekoľkými rokmi takúto operáciu podstúpila aj manželka Karla Gotta – Ivana, ale aj manželka následníka španielskeho trónu princezná Letizia. V Česku už vari ani nie je speváčka v rokoch, ktorá by sa nedala omladiť. Svoje mladšie kolegyne ešte za bývalého režimu posmelila speváčka Ljuba Hermanová, ktorá aj v osemdesiatke dokázala robiť stojky. K zákrokom sa postupne priznali Eva Pilarová, Marie Rottrová, Hana Zagorová aj Helena Vondráčková. A prípadov, keď si dal niekto vylepšiť poprsie, z roka na rok pribúda – len u nás by bol z toho kilometrový zoznam...

Za a proti plastikám
Možno si pri čítaní týchto riadkov kladiete otázku: Je to normálne? Prečo títo ľudia provokujú prírodu a prečo sa nezmieria s tým, ako ich Pán Boh stvoril, a tiež s prirodzeným starnutím? Sú však aj také známe tváre, ktoré akýkoľvek zásah na svojom tele vrátane tváre odmietajú. Medzi ne patrí napríklad francúzska herečka Brigitte Bardot – niekdajší idol ženskej krásy, ktorá starne pred očami svojich divákov. Plastické operácie neuznáva ani hollywoodska herečka Cameron Diaz, ktorá musela podstúpiť operatívny zákrok nosa, keďže mala problémy s dýchaním, no nikdy by na sebe vraj nič dobrovoľne nemenila. A neuvažuje o tom, ani keď zostarne. „Myslím, že krása vychádza zvnútra. Keď vidím ženy po plastickej operácii, pôsobí to na mňa skľučujúco. Jediné, čo vidím, je, že podstúpili operáciu. Osobnosť, ktorá si ju dala spraviť, je nenávratne zničená. Nechcela by som tak vyzerať,“ dodala. Donedávna sa zákrokom na svojom tele bránila aj slovenská speváčka Eva Máziková, ktorá už roky žije v Nemecku. Svoj negatívny názor však prehodnotila, keď povedala: „Človek, ktorý je pod drobnohľadom verejnosti, by mal vyzerať dobre.“ Omladenú a „vylepšenú“ ju už čoskoro uvidíme v pokračovaní súťaže Lets Dance. Podrobila sa totiž operácii viečok a korekcii pier rovno pred zrakmi médií. A podobne spravila aj herečka Michaela Čobejová, o ktorej sme písali v minulom čísle. Tá pod dohľadom odborníkov a pred objektívmi fotografov chudla, dala si odstrániť vrásky, pigmentové škvrny a spadnuté viečka. V skrášľovacom inštitúte v Pezinku sa k nej pridali moderátorky Andrea Vadkerti a Karin Majtánová, z mužov Jozef Vajda a Štefan Skrúcaný. Aký mali na to dôvod?

Bojuje s celulitídou
Bývalá misska, modelka a v súčasnosti moderátorka verejnoprávnej televízie Karin Majtánová sa priznala, že už dlhé roky bojuje s pomarančovou kožou na svojom tele. „S celulitídou zápasím vždy pre letom. Na chvíľu sa odstráni, a potom sa opäť vráti. Nie je to katastrofálne, ale prekáža mi to,“ hovorí moderátorka, ktorá už v minulosti podstúpila niekoľko zákrokov na jej zlepšenie. Tentoraz sa rozhodla pre metódu pochádzajúcu z Francúzska, ktorá nielen odstráni problematickú pokožku, ale zároveň zredukuje tuk a rozprúdi lymfatický systém. „Absolvovala som už dve procedúry, ktoré nie sú bolestivé, ale ide skôr o príjemnú masáž. Špeciálnym prístrojom sa prechádza od krížovej chrbtice cez zadnú a prednú časť stehien na brucho a lýtka. Viditeľné výsledky by mali byť už po siedmich sedeniach,“ opisuje Karin a dodáva, že skrášľovacie kúry podstupuje najmä pre svoju prácu. „Pri mojej profesii je dôležitá vizáž a myslím si, že je mojou povinnosťou dobre vyzerať. Aj keď v starostlivosti o svoj zovňajšok som tak trochu lajdák. Nedávno som bola po štyroch rokoch na kozmetike,“ zdôveruje sa moderátorka, ktorá však vôbec nemusí mať komplexy, keďže patrí medzi tie šťastnejšie dámy, ktorých príroda obdarila prirodzenou krásou. „Nie som proti plastickým operáciám, ak človeku dodajú sebavedomie. Ak by som mala napríklad veľký nos, s ktorým by som bola nespokojná, dala by som si ho chirurgicky upraviť,“ zamýšľa sa Karin, ktorá však už uvažuje aj nad inými estetickými zmenami.

Má rada aj svoje nedostatky
Moderátorka STV Andrea Vadkerti je na pezinskej klinike ako doma. „Chodievam na pravidelné kozmetické ošetrenia pleti raz za mesiac, hĺbkové ošetrenie a kúry si doprajem štyrikrát do roka. Čistenie pleti a masáž, tvarovanie obočia a depilácia sú pravidelné. Zo zákrokov som skúsila hydratačnú terapiu s kyslíkom a trvalú depiláciu podpazušia. Po tejto zime som po prvý raz absolvovala ošetrenie kyselinou hyalurónovou, ktorú som si dala pichnúť namiesto botoxu. Prekážalo by mi totiž mimické umŕtvenie svalov. Gestikuláciu a mimiku využívam vo svojej práci a nechcem pôsobiť neprirodzene, navyše mám na to čas. Kyselina hyalurónová mi vyhladila mimické vrásky okolo očí a na čele. Prekážajú mi najmä pri intenzívnom líčení – hrubá vrstva mejkapu naznačuje, kde je nevyhnutné zakročiť skôr, ako sa neodstrániteľne objavia,“ hovorí Andrea. Priznáva, že o svojich vylepšeniach sa s manželom neradí – on vraj  netuší, čo stvára, len stále konštatuje, že čím dlhšie sú spolu, tým mladšie vyzerá. Strach nemala, lebo nešlo o zložité invazívne zákroky. Efekt bol takmer okamžitý – pleť sa vypla a pôsobila mladistvejšie. Andrea momentálne neuvažuje nad ďalšími zákrokmi. Je za prirodzenosť, preto nechce bojovať s vekom za každú cenu. „Ja ľúbim aj svoje nedostatky,“ uzatvára.

Len skrášliť sa nestačí

O hercovi Jozefovi Vajdovi, ktorého na televíznej obrazovke stretávame ako primára Viktora Mažára v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade, je známe, že je vždy dokonale upravený. Jeho bezchybný vzhľad spočíva aj v tom, že bojuje proti predsudkom, že len ženy by mali vyzerať skvelo a navštevovať skrášľovacie centrá. „Pravidelne chodím na kozmetiku a nedávno som podstúpil kyslíkovú omladzovaciu kúru. Chcel som vyskúšať nové metódy, po ktorých sa človek môže cítiť príjemne. A naozaj to tak aj bolo,“ vysvetľuje seriálový lekár, ktorý špeciálnu kúru absolvoval už dvakrát. „Procedúra trvala dvadsať minút a mal som po nej dobrý pocit. Cítil som sa sviežejší,“ spomína na zákrok herec a dodáva, že sa nebráni ani iným, aj novým procedúram. „Starostlivosť o pokožku by mala byť rovnaká ako napríklad starostlivosť o náš chrup. Myslím si, že tento trend bude napredovať. A či to nie je len pre ženy? Určite nie, aj muž by mal vyzerať dobre, mal by sa o seba starať a byť v dobrej kondícii. Vizáž k tomu, samozrejme, patrí,“ vysvetľuje herec, ktorý dbá na zdravý životný štýl. „Ak človek nežije zdravo, nešportuje, nerelaxuje, nechodí na čerstvý vzduch, ani návštevy estetických centier mu nepomôžu. Tieto zákroky sú už len čerešničkou na torte,“ hovorí herec a zdôrazňuje, že ak človek dobre vyzerá, cíti sa lepšie a sebavedomejšie.       

V sedemdesiatke je už neskoro!

Známy humorista a moderátor Štefan Skrúcaný, ktorého čoskoro uvidíme v ďalšej sérii Lets Dance, podstúpil korekciu nosových vrások, na ktorú bol oslovený samotným inštitútom. Keďže už v minulosti o niečom takom uvažoval, nebránil sa tomu – navyše, koncom marca bude mať päťdesiatku, je to ideálny vek na isté drobné korekcie. „Keď má človek tridsať, tak je skoro na niečo také, keď má sedemdesiat, už je zasa neskoro,“ hovorí Skrúcaný. Podľa neho to bol malý zásah, takmer nebolestivý – tri vpichy vpravo, tri vľavo, bez použitia skalpela, preto sa za to nehanbí. „Na Slovensku mám niekedy pocit, ako keby sme žili v stredoveku – ani holiť by sme sa nemuseli a raz za rok osprchovať... Avšak tak ako pokročila emancipácia, tak by mohol pokročiť aj istý pocit starostlivosti o zovňajšok u pánov. Samozrejme, s mierou, lebo na krásu sú tu najmä ženy, aby nám spríjemňovali život. Rozhodne som korekciu nepodstúpil preto, že mám mladú partnerku, ako poniektorí písali – aby som aj ja bol stále mladý... Nepatrím medzi tých, ktorí chcú mladosť držať stoj čo stoj za pačesy, navyše, mám svoje hranice,“ zdôraznil Skrúcaný, ktorý je toho názoru, že vrásky k chlapovi patria, na rozdiel od žien, a jemu len skorigovali predispozíciu nosových vrások. Tak či tak, chcel mužských kolegov posmeliť. „Veď vyzerať dobre je súčasť našej profesionality – naše telo je naším pracovným nástrojom, samozrejme, nemôžeme byť vyhladení ako voskové figuríny.“

Extrémne a nebezpečné zákroky
Vylepšenia sa mnohým celebritám v Hollywoode doslova vymkli z rúk – buď to prehnali s ich počtami, alebo mali jednoducho smolu. Posledná plastická operácia takmer zmenia imidž manželke Elvisa Presleyho Priscille, trvalé následky po opakovaných plastikách nosa a po bielení kože mal aj spevák Michael Jackson, ktorý údajne na ne doplatil aj svojím životom. Podobne skončila aj Lolo Ferrari, držiteľka rekordu za najväčší počet plastických operácií, ktorými si upravila veľkosť poprsia. Na konte ich mala neuveriteľných dvadsaťdva! Našli ju mŕtvu 5. marca 2000 v jej dome na Francúzskej riviére.

Kedy diktát krásy prekračuje hranice a ktoré zákroky môžu človeka ohroziť na živote?
•    Nad plastikou pŕs sa dnes už nikto nepozastavuje, ale počuli ste už o implantátoch v sedacej časti svalu? Ide o komplikovaný chirurgický zákrok, rana je blízko konečníka a môže dôjsť k pooperačnej infekcii. Keďže sedací sval sa používa dennodenne, ani po operácii nie je stav bez rizika infekcie.
•    Číňania a Japonci trpia komplexmi vzrastu, a preto sa u nich najčastejšie vykonávajú chirurgické operácie spočívajúce v natiahnutí kostry. Pri tomto nebezpečnom zákroku vám najskôr zlomia kosti v nohách a primontujú na ne špeciálne zaradenie predlžujúce kosti.
•    Plastika chodidiel je tiež jednou z estetických operácií a podstupujú ju najmä ženy, aby im lodičky s vysokými podpätkami dokonale sedeli. Do chodidiel sa vpichujú kolagénové implantáty, osekávajú sa posledné články prstov alebo sa zužuje chodidlo.

Procedúry sú bolestivé
O návštevu estetických centier majú stále viac záujem ženy ako muži. „Ženy si dávajú najčastejšie odstraňovať pigmentové škvrny, vrásky, ale podstupujú aj zákroky na formovanie postavy či odstránenie celulitídy. Zvýšil sa záujem aj zo strany mužov, ktorých najviac trápia rozšírené cievky a vrásky, chcú si odstrániť rôzne výrastky na tvári a tele alebo podstúpia epiláciu chrbta alebo krku,“ vysvetľuje primárka kolektívnej a laserovej dermatológie Inštitútu estetickej medicíny v Pezinku Zuzana Lukáčová. Stretávajú sa aj s klientmi, ktorých požiadavkám nemôžu vyhovieť. Pred každým zákrokom je dôležitá konzultácia. Pri nej sa totiž klienti zbavujú počiatočných obáv a strachu zo zákrokov. „Všetky zákroky neinvazívnej estetickej medicíny sú však trochu bolestivé a môžu byť pre klienta nepríjemné,“ upozorňuje primárka a dodáva, že skrášľovacie procedúry majú svoju postupnosť a musí sa medzi nimi dodržiavať časový odstup. „Nie je možné, aby si klient v jeden deň nechal urobiť napríklad fotoomladenie a zároveň aj botulotoxín na odstránenie vrások. Po laserových zákrokoch tiež musí mať pokožka čas na regeneráciu.“ A kto nemôže podstúpiť skrášľovacie zákroky? „Tehotné a dojčiace ženy nemôžu absolvovať žiaden zo zákrokov, laserové procedúry nemôžu podstúpiť klienti, ktorí užívajú niektoré druhy liekov, ale napríklad aj ľuďom s neurochirurgickými ochoreniami sa nevykonávajú niektoré zákroky,“ dopĺňa primárka.

Čo na to psychologička Eva Jaššová?
Väčšiu dôveru zrejme vzbudzujú ľudia, ktorí sú autentickí, teda sami sebou aj z hľadiska vizáže, pôsobia dôveryhodnejšie. Napokon, aj starnúť by sme mali so cťou. Mimické vrásky dokresľujú charakter človeka, zvýrazňujú jeho črty, najmä u mužov naznačujú, že sa nevyhýbali víchru života a dovolili mu zanechať na sebe jeho pečať. Tvár, z ktorej sú odstránené prirodzené stopy času, môže byť pre niektorých ľudí menej čitateľná. Tvár má, samozrejme, aj svoju estetickú hodnotu, najmä v povolaniach, kde tvorí súčasť profesionálnych predpokladov jej nositeľa. Niekedy sa tak stáva „pracovným nástrojom“, zvyšujúcim šance na trhu práce. V súčasnosti sa stávame svedkami boomu mladosti, ale i kritických reakcií tých, ktorí uprednostňujú radšej autentickosť.  Vizáž si možno v rámci súčasných kozmetických možností značne zdokonaľovať. Aspoň z diaľky by k nám mal však zaznievať onen grécky ideál krásy tela i duše, k tej druhej dospievame neraz práve vráskami, ktoré nás vekom poľudšťujú a prezrádzajú kus našej súkromnej osobnostnej histórie.

Autor: ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ a ANNA BOČKOVÁ

- - Inzercia - -